Mleczny problem

30 czerwca 2004

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej firmy mleczarskie mogą więcej sprzedawać do Europy Zachodniej. Produkty okazały się konkurencyjne jakościowo i cenowo. Niestety klientów nie cieszą ciągle rosnące ceny wyrobów z mleka.

Eksport wewnątrzunijny to szansa na rozwój dla wielu polskich firm mleczarskich. Okręgowa Spółdzielna Mleczarska w Inowrocławiu już sprzedaje mleko w proszku i masło na eksport, a ciągle napływają nowe oferty kupna ze strony firm zachodnich. Tymczasem producenci mleka coraz częściej spotykają się z ofertami pośredników prowadzących skup dla firm z zagranicy. Wysokie ceny kuszą, dlatego niektórzy gospodarze zastanawiają się nad zmianą podmiotu skupującego z mleczarni na pośrednika. Jednak transakcje mogą wyglądać korzystnie jedynie z pozoru.

Dlatego Agencja Rynku Rolnego ostrzega przed podejmowaniem zbyt pochopnej decyzji. Zanim dojdzie do realizacji umowy, warto, by rolnik upewnił się, czy firma jest zarejestrowana w Agencji Rynku Rolnego. W województwie kujawsko-pomorskim obecnie żaden pośrednik nie figuruje w rejestrze. O zmianie podmiotu skupującego należy poinformować Agencję Rynku Rolnego. W przeciwnym razie producent może zapłacić grzywnę. Pojawienie się pośredników wywołało już pierwsze podwyżki cen mleka. Niestety - to nie koniec zmian. Polski konsument będzie płacił za mleko coraz więcej.


POWIĄZANE

W niedzielę -  8 lipca 2018 r. - we wsi Janowo uroczyście otwarto nowoczesną wol...

Wymierzenie kary za nieprzekazanie informacji o ilości skupowanego mleka będzie ...

3 lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dai...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę