Mleko: wydawanie kwoty

3 marca 2004

Czy rolnik, który po wejściu do Unii Europejskiej przekroczy limit produkcji mleka będzie musiał zapłacić karę? Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami tak, ale to może się zmienić, jeżeli Sejm znowelizuje ustawę mleczną zgodnie z postulatami Agencji Rynku Rolnego.

1 kwietnia, czyli dokładnie na miesiąc przed wejściem do Unii Europejskiej, w polskim mleczarstwie rozpocznie się pierwszy w historii rok kwotowy. Zgodnie z tym, co wynegocjowaliśmy w Kopenhadze polscy rolnicy będą mieli prawo wyprodukować 9,380 mln ton mleka. Agencja Rynku Rolnego kończy właśnie wydawanie 430 tys. decyzji w sprawie wysokości indywidualnej kwoty mlecznej. Każde przekroczenie przez rolnika jego limitu grozi karą finansową. Agencja Rynku Rolnego chce to zmienić tak, aby przynajmniej w pierwszy roku kwotowym rolnicy mieli czas na oswojenie się z nowym systemem.

To nie jedyne represje, które mogą czekać rolników. Zgodnie z przepisami dostawca mleka jest przypisany do swojej mleczarni. I jeżeli chce ją zmienić musi to zgłosić Agencji Rynku Rolnego. Pierwsza zmiana w ciągu roku kwotowego nie pociąga ze sobą żadnych konsekwencji. Jednak każda kolejna jest już dość kosztowna, bo taki rolnik traci 5% swojej kwoty mlecznej.


POWIĄZANE

Mleko i produkty mleczne powinny znajdować się w codziennej diecie człowieka ze ...

30 maja 2022 Paryż. Francuska telewizja ARTEtv, która emituje swój cotygodniowy ...

Polska Izba Mleka aktywnie działa na rzecz rozwoju eksportu polskich produktów m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę