UE: Własne dopłaty do mleka

18 listopada 2003

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zrezygnowała ze środków budżetowych na dopłaty do mleka - poinformowała rzeczniczka Agencji, Iwona Musiał. W poniedziałek resort finansów podał, że nie będą uruchomione rezerwy celowe na dotację dla ARiMR, przeznaczone na dopłaty do mleka.

"Ta decyzja nie uderza w nas ani w rolników, ponieważ sami oficjalnie zrezygnowaliśmy z dopłaty w wysokości 275 mln zł. Środki na ten cel wygospodarowaliśmy w naszym własnym budżecie" - powiedziała Musiał. Zapewniła przy tym, że rolnicy "mogą spać spokojnie, gdyż do końca roku są środki agencyjne na ten cel".

Musiał powiedziała, że Agencja planuje taką pozycję również w budżecie na przyszły rok. Jednak - jak zaznaczyła - agencyjny budżet nie jest przyjęty, więc nie wiadomo, jakiej wysokości będą to dopłaty i do kiedy - czy tylko do momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Według Musiał, resort rolnictwa planuje w przyszłym roku dopłaty do mleka w wysokości 5 groszy na litr.

Powodem nieuruchomienia przez resort finansów dodatkowych środków było nieuzyskanie wystarczających kwot z akcyzy i cła. Zgodnie z zapisem ustawy budżetowej, dodatkowe środki w pierwszej kolejności trafiłyby do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dopłaty do mleka w wysokości do 275 mln zł.

"Opierając się na sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-wrzesień 2003 r. informujemy, że dochody z podatku akcyzowego na koniec III kwartału br. wyniosły 24.988,2 mln zł i były niższe o 744,3 mln zł od kwoty stanowiącej podstawę uruchomienia wydatków zapisanych w art.49 Ustawy Budżetowej na 2003 r." - poinformował resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

Dopłaty do mleka klasy ekstra są wypłacane od połowy ubiegłego roku. Wynosiły wtedy 7 gr do litra. W okresie od stycznia do końca kwietnia tego roku zostały obniżone do 4 gr/l. W odpowiedzi na dezyderat sejmowej Komisji Rolnictwa oraz postulaty protestujących rolników rząd zdecydował, że od maja tego roku dopłaty ponownie wynoszą 7 gr/l.


POWIĄZANE

Mlekovita, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na ryn...

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę