Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Gospodarstwo Rolne BAKOMA w Bielicach

30 stycznia 2002

Wzrost wydajności o ponad 1000 kg mleka + cztery cielęta od krowy w ciągu roku

Bakoma na pewno kojarzy się każdemu z jogurtami, i słusznie, gdyż jest to jeden z największych producentów doskonałej jakości jogurtów w Polsce.

Natomiast nie każdy wie, że oprócz surowca skupowanego od hodowców bydła do ich wytwarzania wykorzystuje się także mleko z własnych gospodarstw. Jedno z nich znajduje się w Bielicach pod Sochaczewem.

Gospodarstwo liczy ponad 1200 ha użytków rolnych, na których utrzymuje się ponad 300 krów. Zwierząt byłoby z pewnością znacznie więcej, ale na przeszkodzie powiększenia stada stanęły wprowadzone zakazy importu jałówek z Zachodniej Europy. Stado dorodnych sztuk było już wybrane w Holandii i zabrakło dosłownie kilku dni, by znalazły się one w Polsce. 

W gospodarstwie dość częstym zjawiskiem są ciąże bliźniacze, jednak rzadko się zdarza, aby krowa w ciągu roku urodziła cztery jałówki. 

W gospodarstwie nie sprawdziły się zwierzęta kupowane na aukcjach w naszym kraju, które po przejęciu do Bielić wyraźnie odstawały od stada. Natomiast trudno jest kupić jałówki pochodzące z dużych, dobrych gospodarstw, a i ich cena jest też dość wysoka. 

W Bielicach robi się bardzo dużo by podnieść wydajność krów. Obecnie dają one średnio ponad 8000 litrów mleka, co jest zasługą prawdziwego "z krwi i kości" zootechnika Tadeusza Chałupy, dla którego hodowla bydła jest prawdziwą pasją. W pracy w Bielicach wykorzystuje on wiedzą wyniesioną ze studiów oraz bogate doświadczenie zdobyte w gospodarstwach w kraju i za granicą. Dzięki niemu na porządku dziennym w Ba-komie jest nowoczesne zarządzanie stadem, systematyczne badanie krów na cielność, konsekwentne leczenie zwierząt w okresie zasuszenia, troskliwa opieka i wychów cieląt, czy chociażby umiejętne dobieranie nasienia najlepszych buhajów na świecie, po to by stale doskonalić stado. Dlatego nie dziwi fakt, że zaledwie w ciągu półtora roku uzyskano wzrost wydajności o ponad 1500 kg mleka. 

Jak podkreśla Tadeusz Chałupa dobrym posunięciem było również postawienie na współpracę z Sano. Bowiem Sano to nie tylko doskonałej jakości premiksy i preparaty mlekozastępcze, ale również doświadczeni przedstawiciele, którzy bardzo dobrze znają się na żywieniu. Na bieżąco z gospodarstwem współpracuje przedstawiciel Sano Wiesław Filipiak oraz dodatkowo doradza dyrektor regionalny Sano Tomasz Kuca.

Dobra genetyka, nowoczesna obora i prawidłowe żywienie

Doświadczenie i otwarcie na nowoczesność sprawiają, że gospodarstwo Ba-koma wielu specjalistów uznaje za najciekawszy obiekt w środkowej Polsce. Można powiedzieć, że wzorcowy. Prowadząc pracę hodowlaną dąży się do tego, aby wstawiany do obory materiał był pod względem genetycznym o wiele lepszy od aktualnego. Możliwości posiadanego potencjału genetycznego będą z pewnością mogły być wykorzystane w dobrych warunkach środowiskowych. Dlatego wybudowano nowoczesne wolnostanowiskowe obory z dużymi wybiegami, które zapewniają krowom niezbędny ruch.

Wysokiej wydajności sprzyja umiejętne żywienie. Podstawą są dobre kiszonki z kukurydzy i traw uzupełnione dobrze zbilansowaną paszą treściwą z premiksami Sano. Nie bez znaczenia jest także stosowanie wozu paszowego, który doskonale sprawdza się w gospodarstwie. W żywieniu krów w okresie laktacji jest stosowany premiks Kuhgold, dla zasuszonych Optima 30 oraz dla cieląt - preparaty mlekozastępcze Sanolac Rot i Kako 15 oraz koncentrat Meggi 35. Ale to nie wszystko. U krów zaraz po wycieleniu doskonale sprawdził się preparat wzmacniający Bovifit. Jako, że w Bielicach jest bardzo zażelaziona woda zdecydowano się także na zastosowanie premiksu TMR Super Profi, w którym pierwiastki: żelazo, cynk, mangan są zastosowane w formie organicznej. Dzięki niemu można poprawić stan zdrowotny krów, a przede wszystkim wyeliminować choroby racic.

W Bakomie jak w większości gospodarstw najważniejsza jest ekonomika, dlatego trzeba zrobić wszystko, by uzyskać najwyższą jakość pasz objętościowych, które z kolei zapewnić nie tylko wyższą wydajność, ale także pozwolą na ograniczenie udziału pasz treściwych w dawce. Dzięki temu produkcja mleka jest o wiele tańsza. A niedrogie, wysokiej jakości mleko pozwala być konkurencyjnym na rynku oraz zapewnia wyśmienitą jakość jogurtów, z których słynie Bakoma. (rk-wf)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę