aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Elewarr Sp. z o.o. – przewidywany skup zbóż 2004

17 sierpnia 2004

Elewarr Sp. z o.o. posiada w jedenastu swoich Oddziałach na terenie całego kraju powierzchnię pozwalającą na przechowanie około 600 tys. t zbóż.

W bieżącym roku Spółka jest przygotowana do prowadzenia skupu zbóż w ilości ustalonej w wyniku doświadczeń z lat ubiegłych i – wykorzystując optymalnie swoją powierzchnię magazynową – zamierza stosować następujące formy zagospodarowania plonów:

  • skup zbóż w okresie żniw po cenach rynkowych finansowany kredytem bankowym i środkami własnymi,
  • przyjmowanie zbóż na składowanie w Domu Składowym Spółki,
  • skup interwencyjny po 1 listopada we wszystkich Oddziałach w ramach działalności Centrów Interwencyjnych,
  • zawieranie umów Składu z opcją sprzedaży przedmiotu przechowywania,
  • skup usługowy dla innych podmiotów – zbóż paszowych dla producentów pasz i rzepaku dla zakładów tłuszczowych,
  • skup kukurydzy za środki własne i na zlecenie innych podmiotów.

W okresie kampanii żniwnej Spółka zamierza skupić po cenach rynkowych około 217 tys. t zbóż konsumpcyjnych, w tym około 188 tys. t pszenicy i 29 tys. t żyta. Środki finansowe na realizację tego zadania będą pochodzić z zaciągniętego kredytu oraz z funduszu własnego Elewarru. Spółka prowadzić będzie Przedsiębiorstwo Składowe w dwóch Oddziałach – w Załężu i Proboszczewicach. Łączna powierzchnia Domu Składowego pozwala przechowywać 10 tys. t.

Z konsultacji przeprowadzonych z producentami zbóż wynika, że korzystanie z usług Domu Składowego nie cieszy się w bieżącym roku zainteresowaniem ze względu na długotrwałą i skomplikowaną procedurę (pełna weryfikacja zdolności kredytowej stosowana przez bank domicylowy).

Wszystkie Oddziały Spółki będą prowadzić po 1 listopada skup interwencyjny w ramach Centrów Interwencyjnych. Przewiduje się wstępnie skup 39 tys. t. Ze względu na trudną do przewidzenia w nowych warunkach WPR sytuację na rynku zbóż (zwłaszcza kształtowanie się cen w I połowie 2005 roku) Spółka zamierza wprowadzić nowy system skupu zbóż. Polega on na odpłatnym składowaniu zbóż z możliwością sprzedaży przechowywanego towaru. System nie wymaga od Spółki rezerwowania minimalnej powierzchni składowej w każdym elewatorze dla 5 tys. t, tak jak w przypadku Domu Składowego.

Producenci składający zboże w magazynach Spółki na ściśle określonych zasadach będą mogli:

  • odebrać je w dowolnym terminie,
  • odsprzedać przedsiębiorstwu składającemu po cenach rynkowych,
  • zlecić sprzedaż na giełdzie towarowej poprzez biuro maklerskie Elewarr.

Ta forma skupu – dzięki jasnym zasadom oraz zapowiedzią „mokrych żniw” – może cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród producentów. W ramach kontynuacji współpracy Spółki z Zakładami Tłuszczowymi przewidywany jest skup rzepaku (w łącznej ilości 33,5 tys. t) w oddziałach: w Gądkach, Bielsku Podlaskim, Krupcu i Wąbrzeźnie. Skupiony rzepak będzie sukcesywnie wydysponowywany najpóźniej do 1 listopada, przed rozpoczęciem skupu interwencyjnego. Na tych samych zasadach przewiduje się prowadzenie usługowego skupu zbóż (głównie paszowych) o łącznej ilości do 30 tys. t. Od września Spółka planuje rozpocząć skup kukurydzy za środki własne na potrzeby obrotu handlowego. W Oddziałach położonych w rejonach wysokiej podaży kukurydzy skup szacuje się na 20 tys. t na potrzeby własne i około 20 tys. t na zlecenie innych podmiotów. Łącznie we wszystkich opisanych wyżej formach Spółka Elewarr zamierza skupić około 300 tys. t zbóż (głównie konsumpcyjnych), 33,5 tys. t rzepaku i około 40 tys. t kukurydzy.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę