CTR_80917

KSC zaczyna kontraktacje

3 grudnia 2015
Z dniem 26 sierpnia Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczyna podpisywanie umów kontraktacyjnych na dostawę buraków w przyszłorocznej kampanii 2009/2010. Jako pierwsza spośród producentów cukru w Polsce firma podwyższyła wynagrodzenie dla plantatorów, które w porównaniu do ceny minimalnej wzrośnie o 26 procent i wyniesie średnio 120 zł za tonę.

Zgodnie z planem KSC zamierza zakontraktować ponad 3,9 mln ton buraków, z których wytworzy ok. 550 tysięcy ton cukru kwotowego. Będzie to ponad 140 tys. ton mniej niż w dotychczasowych kampaniach. Niższa produkcja to wynik decyzji Unii Europejskiej o redukowaniu produkcji cukru, na skutek których w 2008 r. KSC została zmuszona do wyłączenia cukrowni: „Lublin”, „Łapy” i „Brześć Kujawski”.

Cięcia objęły także plantatorów współpracujących ze Spółką. Ich liczba zmniejszyła się do 19 tysięcy, ale ci, którzy pozostali mają za to szansę na wyższe wynagrodzenia za surowiec. Po analizie sytuacji na rynku i rozmowach z rolnikami Zarząd KSC postanowił o podniesieniu w przyszłorocznej kampanii stawek za buraki. Będą one wyższe o 26 procent od ceny minimalnej (ustalonej przez UE na poziomie 26,29 euro) i wyniosą 109 zł za tonę korzeni standardowych o zawartości cukru 16 procent. - Biorąc pod uwagę przeciętny wskaźnik polaryzacji oznacza to, że rolnicy otrzymają średnio po 120 zł za tonę buraków – wyjaśnia Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Departamentu Surowcowego KSC. – Chcemy w ten sposób zagwarantować Spółce nie tylko odpowiednią ilość i jakość surowca, ale również zrekompensować plantatorom spadek opłacalności uprawy i coraz niższą cenę minimalną, redukowaną w ramach reformy unijnego rynku cukru.

KSC podjęła decyzję o podniesieniu wynagrodzeń dla rolników jako pierwszy z producentów cukru w Polsce. To jednak nie wszystko. W rozpoczynającej się jesienią kampanii 2008/2009, Spółka chce skupić od rolników całość zebranego surowca, w tym buraki poza limitem określonym w umowach kontraktacyjnych. Zapłaci za nie tak samo jak za buraki kwotowe.
Podpisywanie z rolnikami umów kontraktacyjnych na dostawę surowca w przyszłym roku KSC rozpocznie z dniem 26 sierpnia czyli na miesiąc przez inauguracją tegorocznej kampanii 2008/2009. W tym roku przystąpi do niej 7 cukrowni Spółki, zlokalizowanych na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz lubelskiego.

POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę