CTR_80917

Na przednówku będzie drożej

17 maja 2006

Na rynku zbóż ceny coraz wyższe. W tym tygodniu znów notowania ziarna poszły w górę, najbardziej kukurydzy. Wczoraj oferowano ją na giełdach po 420 zł za t.

- Jeśli tak duże zainteresowanie jak obecnie utrzyma się, to ceny kukurydzy za kilka tygodni mogą osiągnąć poziom 450 zł za t - mówi Andrzej Dębowski z Giełdy Rol-Petrol w Łodzi.

- Ale ta tendencja może się również odwrócić, tak jak stało się to z żytem. Kilka tygodni temu cena żyta konsumpcyjnego wzrosła do 400 - 410 zł za t, a ostatnio znów spadła, nawet do 360 zł za t. Okazało się, że sporo ziarna jest jeszcze w magazynach. I gdy rolnicy zachęceni wysokimi cenami rzucili to zboże na rynek, ceny spadły.

W ostatnich tygodniach, oprócz kukurydzy, podrożała też pszenica paszowa, za którą producenci pasz płacą w tych dniach 400 - 420 zł za t. W niektórych rejonach kraju za tyle samo (410 zł za t) można jeszcze kupić pszenicę konsumpcyjną, ale w większości województw podwyżki notowań paszowej doprowadziły do wzrostu cen także ziarna konsumpcyjnego. Brakuje owsa, którego cena sięgnęła już 330 zł za t. Drożeją również otręby, choć wolniej niż zboża.


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę