CTR_80917

Poznańska Hodowla Roślin

25 października 2002

Poznańska Hodowla Roślin została nagrodzona Złotym Medalem na tegorocznej POLAGRZE FARM 2002. Z tej okazji rozmawialiśmy z Panem Zdzisławem Paszkiewiczem, dyrektorem d/s hodowli roślin.

Od kiedy istnieje Poznańska Hodowla Roślin ?

Tradycje hodowli roślin w naszej firmie sięgają roku 1924 kiedy to w Antoninach koło Leszna utworzono Sandomiersko-Wielkopolską Hodowlę Roślin. Natomiast od 1959 roku działamy jako Poznańska Hodowla Roślin, a od 1994 roku zostaliśmy przekształceni w jedną ze spółek hodowlanych AWR SP OT w Warszawie. 

Co jest podstawową działalnością firmy?

Z pewnością jest to hodowla i nasiennictwo. W tej chwili jesteśmy właścicielami ponad 80 odmian. Naszym celem jest zaopatrzenie rolników w kwalifikowane nasiona poprzez ciągłe tworzenie nowych odmian i produkcję wysokiej jakości materiału siewnego. Przykładem tych działań jest wyhodowanie we współpracy z firmą Danko pierwszej polskiej odmiany żyta mieszańcowego Nawid. Zarejestrowanie w 2001 roku pszenicy ozimej Sława – jakościowej, o dużej mrozoodporności oraz zbóż jarych (będących nowością w naszej hodowli) o bardzo wysokich walorach technologicznych - pszenicy jarej Griwa i jęczmienia jarego Granal. Nasza hodowla roślin strączkowych zajmuje czołowe miejsce w Polsce. Nasze odmiany grochu, peluszki i łubinów są znane rolnikom w Polsce i zagranicą. Mamy również bardzo dobrą hodowlę traw - odmian sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych.

Ile Złotych Medali zdobytych na Polagrze mają Państwo na swoim koncie?

Trud naszych hodowców został zauważony i nagrodzony: w 1995 roku za łubin żółty Juno, w 1998 roku za pszenicę ozimą Roma, w 1999 roku za kostrzewę czerwoną Areta, w 2000 był to groch siewny Wiato, natomiast w tym roku odznaczono łubin wąskolistny Sonet.

Ile mają Państwo oddziałów?

Chcąc ułatwić rolnikom dostęp do materiału siewnego naszych odmian prowadzimy sprzedaż nasion w ośmiu stacjach hodowli roślin i czterech stacjach nasiennych na terenie czterech województw.

Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE

Copa i Cogeca oraz ELO, ENA i ZVG przedstawiły w ubiegłym tygodniu swoje obawy z...

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie prawnej odmian roś...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę