aaa_TSW_2023
CTR_2023

Stałe stawki dopłat do gruntów obsianych kwalifikatem

20 września 2022
Stałe stawki dopłat do gruntów obsianych kwalifikatem

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wicepremiera Henryka Kowalczyka z prośbą o interwencję w sprawie tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego oraz w sprawie ogólnych przepisów regulujących kwestię dopłat do materiału siewnego w naszym kraju.

Poniżej prezentujemy odpowiedź jaką Związek otrzymał od Lecha Kołakowskiego, wiceministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w powyższej sprawie:

"Szanowny Panie Prezesie,

w odpowiedzi na Pana pismo z 18 sierpnia 2022 r. z prośbą o interwencję w sprawie dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Obecnie w resorcie prowadzone są prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów określającym stałe, znane z góry, stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Rezygnujemy z corocznego określania stawek dopłat w rozporządzeniu wydawanym po zakończeniu przez ARiMR naboru wniosków o dopłaty.

W projektowanym rozporządzeniu zostaną określone wyższe, niż w przypadku materiału konwencjonalnego, stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, wytworzonym zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego (tzw. ekologicznym materiałem siewnym).

Wysokość stawek zostanie określona na poziomie wyznaczonym przez dostępny dla Polski limit pomocy de minimis w rolnictwie oraz wielkość środków budżetowych. Przy określaniu wysokości stawek będzie brane pod uwagę kryterium dostępności dopłat dla wszystkich wnioskodawców oraz dostępność środków w ramach pomocy de minimis na wszystkie finansowane w ramach tych środków mechanizmy, takie jak np. dopłaty do wapnowania gruntów rolnych i tzw. pomoc klęskowa.

Po opracowaniu projekt rozporządzenia zostanie skierowany do konsultacji społecznych, w trakcie których możliwe będzie zapoznanie się z zaproponowanymi rozwiązaniami.

W latach 2007-2021 rolnikom wypłacono dopłaty w łącznej kwocie 1 255 987 tys. zł, co pozwoliło podnieść poziom wymiany materiału siewnego i utrzymać go na zbliżonym poziomie w ciągu całego okresu obowiązywania dopłat.

Warto zauważyć, że zachęty finansowe mają ograniczoną możliwość oddziaływania wynikającą z ograniczonej dostępności środków budżetowych oraz limitów pomocy de minimis w rolnictwie (limitu indywidualnego dla producenta rolnego oraz limitu krajowego).

Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, jak zostało zauważone w Państwa piśmie, ma istotny wpływ na wynik ekonomiczny prowadzonej działalności rolniczej. Dobrej jakości materiał siewny jest najtańszym środkiem produkcji i najbardziej przyjaznym dla środowiska czynnikiem plonotwórczym.

Oprócz zachęt finansowych, cennym wsparciem działań zmierzających do zwiększenia wymiany materiału siewnego i przez to poprawy wyników ekonomicznych gospodarstw, poprawy jakości produktów rolnych oraz poprawy jakości środowiska, mogły by być wspólne akcje promocyjne wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego podejmowane przez związki producentów rolnych i hodowców. Jako dobry przykład takiej inicjatywy, wiceminister wymienił aplikację na smartfony LOZ RZEPAK SOJA.

Podpisane: Lech Kołakowski, MRiRW"

źródło: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych


POWIĄZANE

Posłowie Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie polityczne z Radą w spr...

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę