aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Stałe stawki dopłat do gruntów obsianych kwalifikatem

20 września 2022
Stałe stawki dopłat do gruntów obsianych kwalifikatem

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wicepremiera Henryka Kowalczyka z prośbą o interwencję w sprawie tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego oraz w sprawie ogólnych przepisów regulujących kwestię dopłat do materiału siewnego w naszym kraju.

Poniżej prezentujemy odpowiedź jaką Związek otrzymał od Lecha Kołakowskiego, wiceministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w powyższej sprawie:

"Szanowny Panie Prezesie,

w odpowiedzi na Pana pismo z 18 sierpnia 2022 r. z prośbą o interwencję w sprawie dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Obecnie w resorcie prowadzone są prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów określającym stałe, znane z góry, stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Rezygnujemy z corocznego określania stawek dopłat w rozporządzeniu wydawanym po zakończeniu przez ARiMR naboru wniosków o dopłaty.

W projektowanym rozporządzeniu zostaną określone wyższe, niż w przypadku materiału konwencjonalnego, stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, wytworzonym zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego (tzw. ekologicznym materiałem siewnym).

Wysokość stawek zostanie określona na poziomie wyznaczonym przez dostępny dla Polski limit pomocy de minimis w rolnictwie oraz wielkość środków budżetowych. Przy określaniu wysokości stawek będzie brane pod uwagę kryterium dostępności dopłat dla wszystkich wnioskodawców oraz dostępność środków w ramach pomocy de minimis na wszystkie finansowane w ramach tych środków mechanizmy, takie jak np. dopłaty do wapnowania gruntów rolnych i tzw. pomoc klęskowa.

Po opracowaniu projekt rozporządzenia zostanie skierowany do konsultacji społecznych, w trakcie których możliwe będzie zapoznanie się z zaproponowanymi rozwiązaniami.

W latach 2007-2021 rolnikom wypłacono dopłaty w łącznej kwocie 1 255 987 tys. zł, co pozwoliło podnieść poziom wymiany materiału siewnego i utrzymać go na zbliżonym poziomie w ciągu całego okresu obowiązywania dopłat.

Warto zauważyć, że zachęty finansowe mają ograniczoną możliwość oddziaływania wynikającą z ograniczonej dostępności środków budżetowych oraz limitów pomocy de minimis w rolnictwie (limitu indywidualnego dla producenta rolnego oraz limitu krajowego).

Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, jak zostało zauważone w Państwa piśmie, ma istotny wpływ na wynik ekonomiczny prowadzonej działalności rolniczej. Dobrej jakości materiał siewny jest najtańszym środkiem produkcji i najbardziej przyjaznym dla środowiska czynnikiem plonotwórczym.

Oprócz zachęt finansowych, cennym wsparciem działań zmierzających do zwiększenia wymiany materiału siewnego i przez to poprawy wyników ekonomicznych gospodarstw, poprawy jakości produktów rolnych oraz poprawy jakości środowiska, mogły by być wspólne akcje promocyjne wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego podejmowane przez związki producentów rolnych i hodowców. Jako dobry przykład takiej inicjatywy, wiceminister wymienił aplikację na smartfony LOZ RZEPAK SOJA.

Podpisane: Lech Kołakowski, MRiRW"

źródło: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych


POWIĄZANE

Rynek orzechów w Brazylii wykazuje obiecujący wzrost, szczególnie napędzany rosn...

Całoroczne hale namiotowe umożliwiły rozwój polskich przedsiębiorstw. Zarówno ma...

Uprawa rzepaku wymaga intensywnej ochrony przed chorobami grzybicznymi. Aby ta b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę