aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nawożenie. Zalecenia sadownicze

3 grudnia 2015
Potrzeby pokarmowe roślin sadowniczych są bardzo wysokie i zależą od gatunku rośliny uprawnej, a nawet odmiany, od stanowiska. Dawki nawozów są zależne od zasobności gleby w składniki pokarmowe i od założonego poziomu plonowania. W rejonie Sandomierza i Opatowa gleby są zasobne w składniki pokarmowe, jednak składniki te muszą być regularnie uzupełniane, w związku z obfitym plonowaniem roślin sadowniczych: jabłoni, wiśni, grusz, czereśni, najlepiej co 2-3 lata wykonać analizę gleby i wtedy ustalić optymalne nawożenie dla danego obszaru sadu. Pierwiastkiem, którego brakuje najczęściej jest wapń.
Rośliny sadownicze potrzebują od 180-250 kg/ha wapnia w czystym składniku. Zaleca się wtedy zastosowanie nawozów wapniowych. Efektywnym rozwiązaniem jest użycie preparatów biostymulujących zawierających CaCO3 w formie Mezocalc oraz wyciąg z alg morskich, który zawiera aminopurynę korzystnie wpływającą na rozwój i wzrost sytemu korzeniowego (w tym przede wszystkim korzeni włośnikowych) oraz lepsze pobieranie Ca, P, K. Zastosowanie tego typu rozwiązania zwiększa również wigor roślin w początkowej fazie rozwoju oraz odporność na czynniki stresowe.
Bardzo ważnym elementem nawożenia jest nawożenie dolistne, ponieważ mikroelementy nie są pobierane z gleby przy pH 6,5-7. Dlatego nawożenie poza korzeniowe ma tak wielkie znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostarczenie roślinom tych składników. Pierwsze zabiegi należy przeprowadzić w sadach jabłoniowych w fazie mysiego ucha i zielonego pąka, natomiast w sadach wiśniowych i czereśniowych w fazie pękania pąków. Warto wybrać nawóz zawierający aktywne kompleksy aminokwasów /glicyna-betaina/ i IPA – wpływają one na szybszą dostępność składników pokarmowych oraz ich aktywny transport w roślinie.
Bardzo istotną fazą rozwojową, jest faza różowego pąka jabłoni i faza białego pąka wiśni i czereśni. Aby zwiększyć kwitnienie i zapylenie, poprawić produkcję i transport cukrów zalecamy stosować następny preparat zawierające w swoim składzie kompleks Seactiv oraz bor i molibden (Fertileader Gold BMo - 4 l/ha). Kompleks ten  wpływa na zwiększone pobieranie i transport azotu oraz produkcję białek i działa również antystresowo.
Bezpośrednio przed sadzeniem młodych drzew zalecamy moczenie korzeni drzewek w celu lepszego ukorzenienia i lepszego pobierania składników pokarmowych z gleby. W tym celu stosuje się nawozy typu „Starter” zawierające w swoim składzie kompleks Fertiactyl (glicyna, betaina, zeatyna, kwasy humusowe i fulwowe oraz NPK 13-5-8). Kompleks ten wpływa na dynamiczny rozwój sytemu korzeniowego, wyższą urodzajność gleby, wysoką aktywność fizjologiczną roślin. W młodych sadach zalecamy również  opryskiwanie gleby pod drzewkami 1% roztworem „Startera” belką herbicydową w celu rozbudowy systemów korzeniowych drzewek i lepszego pobierania składników pokarmowych z gleby.



POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę