CTR_80917

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach informuje

4 lipca 2008
W czwartym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2008 roku, stwierdzamy wystąpienie zagrożenia suszą: zbóż ozimych i jarych, ziemniaków, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych uprawianych na glebach I kategorii (bardzo lekkich).
Zagrożenie suszą na glebach II kategorii (lekkich) wystąpiło dla: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych.
Zboża ozime i jare, rzepak i rzepik, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, truskawki oraz rośliny strączkowe uprawiane na glebach III kategorii (średnich) są również zagrożone suszą.
Zagrożenie suszą zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych występuje również na glebach IV kategorii (ciężkich).
Susza wystąpiła w 15 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim oraz w północnej części podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz na północno-zachodnich krańcach woj. lubelskiego.
Susza nie występuje jedynie w województwie podkarpackim.
Suszą zagrożonych jest 65,1% gmin w Polsce oraz 52,5% gruntów ornych. W stosunku do poprzednich szacunków (raport nr 3) odsetek gmin, w których wystąpiła susza zwiększył się o dalsze 12,6%, a obszar gruntów ornych powiększył się o 8,3%.
Najbardziej zagrożonymi obszarami suszą są Wielkopolska i Kujawy. Natomiast w niewielkim stopniu zagrożona suszą jest jedynie Polska południowa i południowo-wschodnia.
W maju w rejonach o niskich wartościach klimatycznego bilansu wodnego (KBW) wpływ na niekorzystne warunki wilgotnościowe dla upraw miała wysoka temperatura powietrza, wyższa od średniej wieloletniej od 0,5-1,0°C, a przede wszystkim bardzo niskie opady atmosferyczne, od 10 do 30% normy. W czerwcu szczególnie niesprzyjające warunki dla upraw wystąpiły z powodu dalszych niskich opadów atmosferycznych, w rejonach występowania suszy, od 20 do 50% normy, a jednocześnie przy wysokiej temperaturze powietrza, wyższej od wieloletniej o ok. 1-1,5°C, wysokich wartości usłonecznienia i niskiej wartości wilgotności względnej powietrza.
Natomiast na południu kraju, ze stosunkowo wysokimi wartościami KBW, temperatura powietrza w maju była zbliżona lub nawet niższa od średniej wieloletniej (północno-wschodnia Polska) z opadami od 50 do 100% normy. W czerwcu również i na tym obszarze, wystąpiły niskie opady atmosferyczne (ok. 50% normy) przy temperaturze powietrza zbliżonej do średniej wieloletniej, co znacznie pogorszyło warunki agrometeorologiczne dla upraw.
Według prognoz plonów na dzień 30 czerwca 2008, wykonanych w Zakładzie Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB w Puławach w województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów, owsa o 40% (miejscami nawet o 50%), jęczmienia jarego, pszenicy jarej o 30%, rzepaku ozimego o 30% (miejscami o 40%), buraków cukrowych o 30% i pszenicy ozimej o 15%.
W skali kraju należy spodziewać się niższych plonów pszenicy ozimej o 6% i rzepaku o 13%. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 19% a owsa aż o 26%. Prognozy plonów buraków cukrowych są niższe od wieloletnich o 13%, a ziemniaków o 4%.


POWIĄZANE

Tegoroczny nieurodzaj owoców daje się we znaki branży przetwórczej - powiedziała...

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę