OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

System Prognozowania Epidemii Chorób

9 lutego 2007

Już od kilku lat z inicjatywy Instytutu Genetyki Roślin PAP i firmy DuPont działa System Prognozowania Epidemii Chorób (SPEC).

- Jest to pierwszy w Polsce system prognozowania zagrożenia rzepaku przez suchą zgniliznę kapustnych –jedną z najgroźniejszych chorób tej rośliny w Polsce i na świecie. Podstawą systemu jest badanie stężenia zarodników workowych grzybów chorobotwórczych w powietrzu. Głównym źródłem porażenia roślin rzepaku są zarodniki workowe tych dwóch gatunków grzybów i dlatego monitorowanie okresu ich powstawania i uwalniania jest ważnym elementem w podejmowaniu decyzji dotyczącej zwalczania choroby – mówi dr Małgorzata Jędryczka z IGR PAN w Poznaniu.

Monitorowanie prowadzone jest przy w wykorzystaniu rozmieszczonych na terenie całej Polski siedmiodniowych pułapek wolumetrycznych na zarodniki i pułapki typu cyklon.

System kierowany jest do rolników – producentów rzepaku, służb doradczych, hodowców, firm zajmujących się dystrybucja środków ochrony roślin, także studentów i pracowników naukowych.

Dane na temat stężenia zarodników powietrzu umieszczane są na bieżąco na stronach internetowych IGR PAN. Ponadto informacje przekazywane są wszystkim zainteresowanym za postaci SMS oraz za pomocą poczty elektronicznej.


POWIĄZANE

Zawartość boru w glebach jest bardzo niska. Ponad 80% powierzchni gruntów ornych...

Na warszawskiej Woli (26 marzec 2025 roku) odbyła się konferencja prasowa podsum...

Agroprosperis rozwija bezpośredni import nawozów z Grupy Azoty Grupa Azoty podpi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę