aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zima była łagodna dla zasiewów

14 kwietnia 2004

Stan zasiewów na polach, a także sadów jest dobry i bardzo dobry wynika z pierwszych ocen przezimowania roślin. Nie będą konieczne większe przesiewy czy karczowanie drzew. Obecne wahania temperatury nie przekraczają bezpiecznego poziomu i na stan roślin nie mają prawie żadnego wpływu.

- O tym, jak przezimowały oziminy pośrednio świadczy zapotrzebowanie na nasiona pszenicy jarej i rzepaku jarego - mówi Antonina Korzeniowska z Departamentu Hodowli i Ochrony roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - W tym roku jest ono bardzo małe, z czego wynika, że stan ozimin jest bardzo dobry i rolnicy nie muszą zaorywać uszkodzonych przez mrozy plantacji.

Informację tę potwierdzono na spotkaniu inspektorów Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Zdaniem inspektorów COBOR gorszy w niektórych rejonach kraju stan rzepaku jest następstwem nie tyle niekorzystnych warunków w okresie zimy, ile skutkiem suszy w okresie wschodzenia roślin (wczesna jesień).

W ubiegłym roku rolnicy obsiali rzepakiem blisko 500 tys. ha, tj. o prawie 150 tys. ha więcej niż rok wcześniej (345,5 tys. ha). Przy tym przed rokiem na skutek strat zimowych trzeba było zaorać około 150 tys. ha plantacji. Rzepak jary zajął w ub. roku powierzchnię około 80 tys. ha. Większa niż przed rokiem (o około 200 - 300 tys. ha) jest też powierzchnia obsiana zbożami ozimymi.

W naszych warunkach klimatycznych plonują one lepiej niż zboża jare, tak więc już z tego tytułu można liczyć na zwiększenie zbiorów Przy tym straty w zasiewach zbóż są w tym roku bardzo małe. Bardzo dobrze ocenia się po zimie także stan drzew i krzewów owocowych.

- W okres zimy drzewa i krzewy weszły w bardzo dobrej kondycji twierdzi - dr Andrzej Holewiński z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach - grudniowe i późniejsze mrozy nie spowodowały żadnych uszkodzeń pączków, pędów, gałęzi i konarów, i nie widać na nich śladów przemarznięcia.

Takie jak teraz wahania temperatury nie są dla sadów żadnym zagrożeniem, gdyż w obecnym stanie uśpienia roślin nie zaszkodziłyby im nawet kilkunastostopniowe mrozy Na razie perspektywy urodzaju owoców są więc dobre, choć o wynikach ogrodnictwa w większym stopniu decyduje to, co wydarzy się w późniejszym okresie.

W zakładzie prognoz krótkoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowano nas, że wkrótce zacznie się ponowne ocieplenie, co będzie sprzyjać intensyfikacji robót polowych.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę