20 milionów na bydło

19 października 2006

20 milionów złotych chce przeznaczyć rząd na rozbudowę stad bydła mięsnego w przyszłym roku. Ci, którzy już specjalizują się w takiej produkcji, przekonują, że to się opłaca.

Wiele gospodarstw ma dobre warunki do hodowli bydła, ale wiadomo, że na większą produkcję mleka stawiać nie może. To, że wołowina na rynkach zagranicznych osiąga dobre ceny i jest na nią popyt, to dla rolników dodatkowa zachęta, by przestawić się na produkcję mięsa.

Związki hodowców od dawna zabiegały, by budżet państwa dofinansował restrukturyzację hodowli. Efekt ma być widoczny w przyszłym roku, bo przewidziano na to 20 milionów złotych. Byłaby to kwota przeznaczona głownie na dotację do inseminacji i na zakup materiału zarodowego czyli do mamek i zakupu jałówek – tłumaczy Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa.

Hodowcom, szczególnie tym mniejszym, potrzebna jest też pomoc w wyborze ras bydła czy systemów chowu dostosowanych do indywidualnych warunków gospodarstw. Ma w tym pomóc program, w którym wezmą udział także naukowcy. Ale wszystko zależy od tego, czy dotacje zaplanowane w budżecie zostaną uchwalone przez Sejm.


POWIĄZANE

Jak podają chińskie media, rząd Indonezji planuje wprowadzić cła na sprowadzane ...

Podczas 17 edycji Międzynarodowego Forum Mleczarskiego, które odbędzie się w ter...

Mapa drogowa ma na celu zapewnienie przejrzystego i kompleksowego monitorowania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę