CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

20 milionów na bydło

19 października 2006

20 milionów złotych chce przeznaczyć rząd na rozbudowę stad bydła mięsnego w przyszłym roku. Ci, którzy już specjalizują się w takiej produkcji, przekonują, że to się opłaca.

Wiele gospodarstw ma dobre warunki do hodowli bydła, ale wiadomo, że na większą produkcję mleka stawiać nie może. To, że wołowina na rynkach zagranicznych osiąga dobre ceny i jest na nią popyt, to dla rolników dodatkowa zachęta, by przestawić się na produkcję mięsa.

Związki hodowców od dawna zabiegały, by budżet państwa dofinansował restrukturyzację hodowli. Efekt ma być widoczny w przyszłym roku, bo przewidziano na to 20 milionów złotych. Byłaby to kwota przeznaczona głownie na dotację do inseminacji i na zakup materiału zarodowego czyli do mamek i zakupu jałówek – tłumaczy Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa.

Hodowcom, szczególnie tym mniejszym, potrzebna jest też pomoc w wyborze ras bydła czy systemów chowu dostosowanych do indywidualnych warunków gospodarstw. Ma w tym pomóc program, w którym wezmą udział także naukowcy. Ale wszystko zależy od tego, czy dotacje zaplanowane w budżecie zostaną uchwalone przez Sejm.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy maj...

Rząd stara się w jak największym stopniu pomóc rolnikom, którzy ponoszą straty w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę