OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Jak pogodzić hodowlę z obecnością drapieżników?

17 marca 2025
Jak pogodzić hodowlę z obecnością drapieżników?

Rolnictwo i dzika przyroda – jak pogodzić hodowlę z obecnością drapieżników?

Hodowla zwierząt na obszarach sąsiadujących z dziką przyrodą czy terenami objętymi ochroną wiąże się z wieloma wyzwaniami. Szkody wyrządzane przez wilki i niedźwiedzie to jeden z najczęściej podnoszonych problemów przez rolników i hodowców owiec, bydła, kóz czy koni. Jakie metody zabezpieczania stad przed atakami drapieżników są najskuteczniejsze? Jakie wsparcie jest potrzebne hodowcom? Jakie rozwiązania mogą pomóc w przyszłości?

Na te pytania chce odpowiedzieć międzynarodowy projekt CoCo („Współtworzenie współistnienia” – https://cocoproject.eu/), który bada możliwości lepszego łączenia gospodarki hodowlanej i pasterskiej z ochroną przyrody. Projekt realizowany jest m.in. przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk wraz z 17 instytucjami z 12 krajów Europy. Jego celem jest opracowanie praktycznych rozwiązań, które pomogą rolnikom w minimalizowaniu strat i skuteczniejszej ochronie stad.

Koordynator projektu, profesor John Linnell z University of Inland Norway podkreśla: W centrum tego projektu są hodowcy – to Wasza perspektywa i doświadczenia są kluczowe dla wypracowania skutecznych rozwiązań!

Zapraszamy do udziału w badaniu „1000 Farms”!

W ramach projektu CoCo realizujemy badanie „1000 Farms”, celem którego jest poznanie perspektywy hodowców i gospodarzy z 12 krajów Europy. Chcielibyśmy odwiedzić Państwa na miejscu, poznać z czym mierzycie się na co dzień. Chcemy porozmawiać o Waszych codziennych wyzwaniach w obszarach, gdzie drapieżniki można spotkać przez cały rok.

Szczególnie zapraszamy hodowców z województw:

małopolskiego
podkarpackiego
podlaskiego
warmińsko-mazurskiego

Chcielibyśmy odwiedzić chętnych hodowców i poznać Wasze opinie o tym: 

✔️ Jakie wyzwania stoją przed hodowcami prowadzącymi gospodarstwa w obszarach zamieszkanych przez wilki czy niedźwiedzie?

✔️ Jakie metody ochrony zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników stosują rolnicy i które z nich są według Was najskuteczniejsze?

✔️ Jak hodowcy oceniają wsparcie administracyjne i prawne w zakresie ochrony stad w terenach, gdzie konieczne jest współistnienie z drapieżnikami?

✔️ Jakie zmiany w polityce rolnej i przyrodniczej mogłyby poprawić sytuację?

✔️ Czy i jakie wsparcie jest Państwu potrzebne od strony administracyjnej czy od strony naukowców?

Dzięki tym rozmowom lepiej zrozumiemy, jakie rozwiązania są najbardziej potrzebne – nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Zapraszamy zatem do udziału w badaniu!

Jeśli prowadzisz hodowlę w obszarach, gdzie żyją wilki lub niedźwiedzie – Twoje doświadczenia są dla nas szczególnie cenne!

Chcesz wziąć udział? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

dr Agnieszka Olszańska (Instytut Ochrony Przyrody PAN)

olszanska@iop.krakow.pl tel. 602 235 822

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę