EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Amerykanin ostrzega - wielkie fermy trują!

23 lipca 2003

Prawnik, obrońca środowiska i zwierząt z USA Robert F. Kennedy od kilku dni przekonuje w Polsce, że amerykańska firma produkująca masowo wieprzowinę, która już działa w Polsce, jest monopolistą i trucicielem środowiska.

Nie pozwólcie Smithfield Foods zostać monopolistą na polskim rynku produkcji wieprzowiny – apelował wczoraj na konferencji prasowej w Warszawie Robert Francis Kennedy. Smithfield przystawia pistolet do skroni rolnika i mówi: cena skupu jest tak niska, że nie masz szans wyjść na swoje, chyba że podpiszesz z nami kontrakt. Jego warunki my dyktujemy. Rolnik musi stworzyć infrastrukturę, po roku, kiedy kontrakt wygasa, rolnik zostaje z zaciągniętym kredytem. Smithfield wykupuje jego gospodarstwo

Kennedy twierdził także, że Smithfield Foods jest największym w południowo-wschodniej części USA trucicielem środowiska. 
Koncern Smithfield Foods jest obecny w Polsce od 1999 r. W tej chwili działa pod postacią spółek Animex, Prima Farm i Animex Agri. 

Fermy świń „Primy” znajdują się m.in w powiatach łobeskim, stargardzkim, szczecineckim, drawskim i świdwińskim. Ponadto do Grupy Animex wchodzą zakłady mięsne „Comstar”, „Mazury” i „Agryf”. 

W maju przeprowadzono kontrolę ferm Smithfielda. W części Inspekcja Ochrony Środowiska miała zastrzeżenia do gospodarowania gnojowicą. W niektórych obiektach pojemność zbiorników na gnojowicę była niewystarczająca w stosunku do ilości odchodów wytwarzanych przez zwierzęta. W jednej fermie odchody odprowadzano do rowu melioracyjnego, a w innej zanieczyszczony był teren wokół punktu zlewnego gnojowicy. 

W innej farmie gnojowicę rozlewano na pola, pomimo że część gruntu była zamarznięta i nie mogła ona wsiąkać w ziemię.


POWIĄZANE

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę