EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Apel do producentów trzody chlewnej

29 stycznia 2008
Szanowni Państwo
Producenci Trzody Chlewnej

Utrzymująca się od dłuższego czasu nieopłacalność produkcji trzody chlewnej wpływa na pogarszającą się sytuację ekonomiczną naszych gospodarstw. Podjęte w ostatnich dniach działania Komitetu Protestacyjnego, oparte są o postulaty zgłaszane do Rządu RP oraz do zakładów mięsnych i przetwórni, które powinny współpracować z nami w zakresie zagospodarowania produkowanych przez nas tuczników.
Zdajemy sobie doskonale sprawę, iż otwarcie granic państw Wspólnoty Europejskiej w większym stopniu wymaga od nas producentów przyjęcia zasad gry wolnorynkowej, do której coraz bardziej jesteśmy przygotowani. Największym zaskoczeniem w ostatnich tygodniach była dla nas drastyczna obniżka cen tuczników, wykreowana przez potentatów przemysłu mięsnego. Ceny te nie odzwierciedlają aktualnie panujących relacji podażowo-popytowych na naszym rynku.
Obecna produkcja trzody chlewnej, z uwzględnieniem importu z krajów członkowskich UE, jedynie w stopniu dostatecznym zabezpieczą     potrzeby konsumentów na naszym rynku. Zachowanie właścicieli zakładów mięsnych wykazuje ich dużą nieodpowiedzialność w stosunku do narodu polskiego. Takie działanie przyspieszy proces zmniejszania pogłowia świń w naszym kraju oraz uzależnia nas od zwiększonego importu, co niewątpliwie wpłynie na pogorszenie jakości i wzrost cen towarów z udziałem mięsa wieprzowego.
W związku z brakiem porozumienia z przedstawicielami branży mięsnej apelujemy do wszystkich rolników, aby w geście solidarności z producentami trzody chlewnej na swych posesjach wywiesili flagi narodowe.
Apelujemy także, aby producenci trzody chlewnej, w miarę możliwości, ograniczyli sprzedaż tuczników do momentu osiągnięcia w najbliższych dniach ceny co najmniej 3,60 zł netto za 1 kg żywca wieprzowego.
Szanowni Rolnicy!

Dopóki nie zaczniemy szanować siebie i swojej produkcji, nie oczekujmy szacunku dla Nas i naszej pracy od innych. W myśl zasady „Szanuj siebie, aby inni też Cię uszanowali”, apelujemy do Was – nie sprzedawajcie swojej pracy, swych produktów za bezcen, poniżej kosztów produkcji.
Wspólnie jesteśmy w stanie uratować nasze gospodarstwa, jak również portfele naszych rodaków, przed nadmiernymi wydatkami na żywność.

Z poważaniemPOWIĄZANE

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...

Z nowego sprawozdania EFSA wynika, że unijny sektor hodowli spełnia wymagania us...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę