EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Bez zezwoleń nie da rady

9 września 2003

Komisja Europejska może doprowadzić do zamknięcia wielkich ferm hodowlanych świń, jeśli nie dostosują się one do wymogów prawa w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Groźba ta dotyczy również obiektów czaplineckiej firmy "Prima", które wyrastają u nas jak grzyby po deszczu.

Potężne zakłady przemysłowego tuczu trzody chlewnej amerykańskiego koncernu Smithfield Foods (w skład którego wchodzi "Prima") budzą zaniepokojenie działaczy ochrony środowiska i sprzeciw mieszkańców terenów, na których je zlokalizowano. Ze względu na bliski termin przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej sprawa wywołała również zainteresowanie w Brukseli. Interweniowała w tej sprawie europarlamentarzystka Anne Isler Beguin. W odpowiedzi na jej list, komisarz ochrony środowiska UE Margot Wallstrom zapowiada, że Unia zastosuje sankcje wobec tych zakładów, które nie dostosują się wymogów.

W chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej fermy będą musiały spełniać (oprócz przepisów krajowych) wymogi prawa wspólnotowego - między innymi jednej z dyrektyw dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom. Odnosi się ona do ferm z 2 tysiącami pojedynczych miejsc hodowli świń lub 750 miejscami dla macior. Każda taka ferma wybudowana od roku 2000 musi mieć w dniu akcesji do Unii Europejskiej ważne zezwolenia na działalność, co wymaga spełnienia wielu wymogów dotyczących głównie zagospodarowania gnojowicy. Dotyczy to zatem większości, a może nawet wszystkich inwestycji amerykańskiego koncernu Smithfield Foods w Polsce.

Egzekwowanie prawa pozostaje w przede wszystkim w gestii władz krajowych, jednak Margot Wallstrom podkreśla, że Komisja Europejska ściśle monitoruje dostosowywanie prawa do UE w Polsce i innych krajach kandydackich. Ma zatem możliwość interwencji w przypadku jego naruszania. W swoim liście komisarz Wallstrom pisze: "Rozumiem, że Polska Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła inspekcje farm i raport z tych kontroli stwierdza, iż zamknięcie wspomnianych farm (...) pozostaje możliwym do wykonania w wypadku, gdy fermy te nie uzyskają wymaganych pozwoleń zintegrowanych do dnia 1 stycznia 2004, kiedy to nastąpi ponowna kontrola."


POWIĄZANE

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę