aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Błędne założenia ARR?

30 sierpnia 2002

Wbrew zamierzeniom resortu rolnictwa nie dojdzie do uspokojenia rynku mięsa. Zbyt wygórowana cena półtusz wieprzowych wystawianych na przetargach ARR zniechęciła nabywców. W rezultacie spodziewana nadpodaż żywca może doprowadzić do załamania się cen skupu i upadku wielu gospodarstw rolnych.

Decyzja resortu rolnictwa z dnia 30 lipca br. o uruchomieniu przetargów na sprzedaż półtusz wieprzowych z rezerw ARR miały uspokoić sytuację na rynku mięsa.  Eksperci bowiem twierdzą, że na koniec roku i w pierwszym kwartale przyszłego wystąpi nadpodaż żywca, której rynek wewnętrzny nie będzie w stanie zagospodarować. W konsekwencji może doprowadzić to do drastycznego załamania się cen skupu żywca, a nawet upadłości wielu gospodarstw. Tymczasem działania ARR zamiast uspokoić rynek, spowodowały dalsze jego rozchwianie. 

Przyczyną takiej sytuacji jest zaporowa cena 5,48 zł za kg półtuszy wieprzowej w klasie E – powiedział PG Stanisław Zięba, sekretarz generalny Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa (PZPEiIM). Związek zaproponował aby cena wywoławcza odpowiadała cenie żywca w klasie E w wysokości 3,60 zł/kg i zaaprobował wysokość współczynnika przeliczeniowego na poziomie 1,4, co w przeliczeniu na półtusze wieprzowe dałoby cenę 5,04 zł/kg. Tymczasem ARR zmieniła współczynnik przeliczeniowy na 1,48 co w konsekwencji dało cenę zaporową - dodał S. Zięba.

Rzeczywiście, PZPEiIM przekazał nam swoje sugestie. Przyjęliśmy współczynnik przeliczeniowy na poziomie 1,48 gdyż taki stosujemy zarówno przy zakupie jak i sprzedaży. Obowiązuje nas zachowanie procedur, których nie możemy dowolnie zmienić – stwierdziła Iwona Ciechan, rzecznik prasowy ARR.

W rezultacie na cotygodniowych przetargach, na których ARR wystawiała po 1000 ton sprzedano zaledwie około 10 proc.i to po cenach wywoławczych. PZPEiIM wystosował do ARR pismo sugerujące zmianę ceny lecz agencja odpowiedziała, że jest ona właściwa. Zdaniem S. Zięby warunki przetargu są przesadnie zawyżone.

Dotychczas sprzedaliśmy na kraj 255 ton półtusz wieprzowych i 1665 ton na eksport. Udało się nam sprzedać 625 na eksport. Działania te będziemy kontynuować – wyjaśniła I. Ciechan – Zastrzeżenia kierowane pod adresem ARR o niewłaściwe warunki przetargu są bezpodstawne . Uzgadniane są z resortem rolnictwa i finansów. ARR jedynie je realizuje.

Zamysł resortu rolnictwa mający uspokoić rynek mięsa był słuszny. Właściwa jego realizacja złagodziłaby niedobór surowca w okresie żniw, uruchomiła by eksport, zwolniła przepełnione magazyny, a co najważniejsze pozwoliła by na zgromadzenie gotówki, zamiast generowanie dalszych w wyniku przeciągającego się przechowywania wieprzowiny –  wyjaśnił S. Zięba.

Tymczasem okazało się, że dobre założenia nie wystarczą.


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę