Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Bydło rasy mięsnej coraz bardziej popularne

8 czerwca 2004

Zainteresowanie hodowlą bydła ras mięsnych w naszym kraju bardzo wzrosło. Dziennie do Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zgłasza się po kilkanaście osób. Już w ubiegłym roku chętnych do rozpoczęcia tej produkcji było o 10-12% więcej niż w latach poprzednich. Obecnie pogłowie bydła mięsnego czystych ras w Polsce liczy blisko 24 tys. sztuk.

Tak gwałtowny wzrost zainteresowania tą hodowlą wynika przede wszystkim ze wzrostu popytu na nasze bydło wśród odbiorców z Unii Europejskiej. Tam spożycie wołowego mięsa kulinarnego wynosi obecnie 20 kg na osobę, w Polsce 4-krotnie mniej. Zdaniem ekspertów to skutek małej promocji tego towaru.

We Francji zachęca się kobiety w ciąży i sportowców do spożywania tego mięsa, często jest ono stosowane w daniach regionalnych. U nas wołowina jest wciąż traktowana jako gorszy gatunek mięsa.

Tegoroczne dotacje do bydła mięsnego wahają się od 300 do 1000 zł. Hodowcy otrzymują je z Funduszu Postępu Biologicznego. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej ceny polskiego bydła mięsnego wzrosły nawet o połowę. Do tej pory największym odbiorcą byli Włosi, którzy wykorzystywali swoje kontyngenty unijne i to oni dyktowali cenę. Teraz coraz częściej zgłaszają się inni zagraniczni partnerzy, np. Niemcy.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę