aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Całkiem czarna jałóweczka

15 grudnia 2003

W Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa urodziła się całkiem czarna jałóweczka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że zarówno płeć zwierzęcia jak i jego maść były znane kilka miesięcy wcześniej, kiedy matkę poddano zabiegowi sztucznego zapłodnienia. Użyto do tego wyselekcjonowanych plemników X, które decydują o żeńskiej płci potomstwa.

O płci potomstwa można już decydować w laboratorium. W Instytucie Zootechniki w Balicach seksowaniu, czyli rozdzielaniu nasienia na frakcje z męskim chromosomem Y lub żeńskim X poddaje się głównie plemniki bydła. Ale eksperymentuje się także z królikami i końmi. Dzięki temu wiadomo, jakiej płci będzie potomstwo sztucznie zapładnianego zwierzęcia.

Decydowanie o płci mającego się urodzić zwierzęcia jest możliwe dzięki tej amerykańskiej maszynie. Cytometr rozpoznaje różnice między plemnikami i rozdziela. Wyselekcjonowane w ten sposób plemniki prowadza się potem do organizmu samicy. Zdaniem profesora Jędrzeja Krupińskiego ma to ogromne znaczenie w hodowli zwierząt, bo może ograniczyć jej koszty.

Jałówka jest zdrowa i prawidłowo się rozwija. Narodziny tego zwierzęcia w Instytucie Zootechniki w Balicach stawiają ośrodek wśród najlepszych jednostek badawczych na świecie.


POWIĄZANE

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a tak...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę