aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Decyzję o wprowadzeniu podejmie już przyszły rząd

12 lipca 2005
Na drodze do wprowadzenia kas fiskalnych u lekarzy i prawników stoją pewne przeszkody. Lekarz nie płaci VAT-u, więc pojawia się pytanie, po co mu kasa fiskalna. U prawników przeszkodą jest specyfika zawodu. Decyzje o objęciu bądź nieobjęciu obowiązkiem ewidencyjnym tych grup zawodowych podejmie kierownictwo resortu finansów jesienią br. Może się okazać, że będzie to już decyzja przyszłego rządu – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów od pewnego czasu konsekwentnie obejmuje obowiązkiem posiadania kas fiskalnych kolejne grupy zawodowe. W ubiegłym roku byli to taksówkarze, którzy do ostatniej chwili protestowali, wyrażając swoją dezaprobatę dla pomysłu MF. Od maja br. kasa jest już w salonie fryzjerskim i kosmetycznym. Oczywiście przy każdej próbie wprowadzenia kas u kolejnych podatników mamy do czynienia z falą protestów i argumentacją, czemu drobni przedsiębiorcy tacy jak np. fryzjerzy, muszą mieć kasę, a prawnicy i lekarze nie. Niebawem się to zmieni. Obie grupy będą musiały zainstalować kasę. Zwłoka w tym zakresie, jak tłumaczy MF, podyktowana jest pewnymi przeszkodami prawnymi i formalnymi.

Istnieje harmonogram odchodzenia od zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych – wyjaśnił wiceminister finansów Jarosław Neneman. Do przedstawienia takiego harmonogramu zobligowała ministerstwo sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Przygotowując ów harmonogram, uwzględniliśmy i lekarzy, i prawników. Jednak czas, w którym miałby zostać wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych zarówno przez lekarzy, jak i prawników, zależy od decyzji kierownictwa MF. Trzeba pamiętać, że resort zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem informuje kolejne grupy podatników o tym obowiązku. U prawników to wyprzedzenie może być standardowe, ale u lekarzy musi być duże, gdyż w tym przypadku kasy obejmą bardzo liczną grupę osób – dodał wiceminister.

Jednocześnie podkreślił, że ministerstwo, realizując harmonogram sejmowej Komisji Finansów Publicznych, musi wyjść z pewną propozycją, chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że ostateczne decyzje będzie podejmował już przyszły rząd. Pod koniec każdego roku Ministerstwo Finansów musi wydać rozporządzenie, w którym będą określone grupy społeczne, które zostaną objęte obowiązkiem ewidencyjnym. Gdybyśmy nie zdążyli z tym rozporządzeniem, to od 1 stycznia 2006 r. kasy musieliby mieć wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą  –  argumentował Jarosław Neneman.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę