CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Fundusze chcą Indykpolu

25 czerwca 2004

Duże zainteresowanie akcjami Indykpolu sprawiło, że kurs mięsnej spółki osiągnął wczoraj rekordowy poziom 94 zł. Z naszych informacji wynika, że kilka funduszy zgłasza chęć zakupu akcji drobiarskiej grupy. To w połączeniu z perspektywami rozwoju zakładu z Olsztyna każe przypuszczać, że notowania nadal mogą piąć się w górę.

Od początku roku wartość akcji mięsnego holdingu podskoczyła już o blisko 320 proc. To drugi wynik na parkiecie — po podlegających spekulacji akcjach Manometrów (ponad 1000 proc.). Wyczyn spółki imponująco wypada w porównaniu z tegoroczną dynamiką indeksów WIG oraz WIG-Spożywczy. Od początku roku wzrosły one odpowiednio o 14 i 26 proc.

Na pierwszy rzut oka silne wybicie notowań Indykpolu może dziwić. Łatwiej go zrozumieć, gdy popatrzymy na wyniki i perspektywy rozwoju spółki. Koniunkturę podkręcają inwestorzy finansowi, którzy w kolejce ustawiali się po jej akcje. Z naszych informacji wynika, że co najmniej trzy fundusze zgłosiły się do spółki, wyrażając chęć kupna większego pakietu akcji. Nie jest to jednak proste. Na przeszkodzie staje niska płynność walorów. Pieczę nad Indykpolem sprawuje Rolmex, który dysponuje pakietem zapewniającym ponad 70 proc. głosów na WZA. Na domiar złego dla potencjalnych nabywców firma handlowa, która kontroluje Indykpol, nie zamierza w najbliższym czasie pozbywać się udziałów.

Obserwując hossę na rynku mięsnym po naszym wejściu do Unii, trudno się Rolmexowi dziwić. Indykpol wysyła na eksport 30 proc. produkcji (głównie do Niemiec i Anglii) i liczy na systematyczną poprawę wyników. Spółka sygnalizuje większe zainteresowanie swoimi wyrobami oraz wzrost marż. Prognozy zarządu sugerują, że w tym roku może ona osiągnąć najlepszy rok w jej historii. Skonsolidowane przychody Indykpolu mogą przekroczyć 600 mln zł, a wynik netto wynieść 17 mln zł. Byłaby to poprawa odpowiednio o 7 i 52 proc. Zarząd podkreśla, że na razie wszystko idzie zgodnie z planem.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy maj...

Rząd stara się w jak największym stopniu pomóc rolnikom, którzy ponoszą straty w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę