aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Higiena pojenia bydła

19 czerwca 2002

W higienie pojenia zwierząt ważna jest nie tylko jakość wody, ale także jej ilość i sposób podawania. W gospodarstwach drobnych i nie zmechanizowanych zwierzęta są najczęściej pojone z wiader, a ilość wody jest limitowana przez hodowcę. Często zdarza się, że młode zwierzęta w czasie pojenia mlekiem nie są dopajane wodą. Taka sytuacja jest wybitnie niekorzystna dla zdrowia i produkcyjności tych zwierząt. Z punktu widzenia higieny pojenia zwierzęta powinny pobierać wodę do woli i w dowolnym momencie. Taka samoobsługa jest nieodzowna - powoduje ona, że zwierzęta mogą zaspokajać pragnienie i nie są poddawane stresowi niedopojenia. Badania wykazały, że jeśli krowy mleczne piją wodę do woli w ciągu całej doby, powoduje to wzrost ich wydajności o 10-15 %.

Spełnienie wymogu pojenia zwierząt do woli może być zagwarantowane jedynie przez instalowanie w pomieszczeniach inwentarskich poideł samoczynnych. Wyróżnia się następujące poidła samoczynne dla bydła :

  • Poidło samoczynne typ 4200 - jest to poidło miskowe. Miska poidła jest przykryta pokrywą blaszaną, którą zwierzę podnosi wkładając pysk do wnętrza miski. Naciśnięcie płytki poidła przez zwierzę powoduje napełnienie się miski wodą. Szybkość napełniania powinna odpowiadać szybkości picia przez zwierzę.
  • Poidło samoczynne AP 1 - jest to również poidło miskowe, plastykowe, o pojemności 2 l.
  • Poidło pastwiskowe H 213 - przeznaczone do pojenia zwierząt na pastwisku. Składa się ze zbiornika o pojemności 2,3 m3 i 10 poideł samoczynnych jednomiskowych rozmieszczonych wokół rury zbiornika.

Źródło : Z. Dobrzański, R. Kołacz -"Przewodnik do ćwiczeń z zoohigieny"

POWIĄZANE

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a tak...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę