Interwencji nie będzie

15 lutego 2006

Polski rząd prosi, a Komisja Europejska konsekwentnie odmawia unijnej interwencji na rynku wieprzowiny. A ten wchodzi właśnie w okres nadprodukcji i niskich cen skupu.

Rolnicy „świńską górkę” coraz bardziej odczuwają w swoich portfelach. Prognozy mówią, że w tym roku mięsa wieprzowego będzie więcej, aż o 200 tysięcy ton. Zdaniem ekspertów w marcu kilogram żywca będzie kosztować od trzech złotych 30 groszy do trzech złotych pięćdziesięciu groszy. W czerwcu ceny mogą być jeszcze o 10 groszy niższe. Polskie władze skierowały wniosek do Komisji Europejskiej, aby ta wyraziła zgodę na interwencję na rynku. Chodziło o dopłaty do prywatnego przechowalnictwa oraz subsydia do eksportu. Bruksela odmówiła.

W uzasadnieniu brukselscy urzędnicy zwrócili uwagę, że poziom cen na unijnym rynku jest zadawalający, a rolnicy powinni być „świadomi działania mechanizmów rynkowych i skutków podejmowanych przez nich decyzji produkcyjnych”.

Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że Komisja Europejska mogłaby zgodzić się na uruchomienie interwencji dopiero, gdyby średnia cen skupu w całej Unii spadła poniżej 115 euro za 100 kilogramów. A na to raczej się nie zanosi.

Polska nie może eksportować żywych świń do kilku państw Unii Europejskiej, gdyż nie ma statusu kraju wolnego od choroby Aujeszkiego. Problemem jest także utrzymujące się blokada handlu ze wschodem.


POWIĄZANE

Niska podaż żywca wieprzowego. Koniec sezonu turystycznego w krajach Europy Połu...

POLPIG, zaproponował zmiany ustawowe, które maja za zadanie ograniczyć skutki kr...

Kukurydza jest jedną z najważniejszych roślin uprawianych na świecie, którą stos...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę