FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Kolczyki dla krów jeszcze darmowe

25 sierpnia 2004

Dla krów do końca tego roku kolczyki będą jeszcze darmowe, dla świń owiec i kóz trzeba za nie płacić. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała już pierwszego prywatnego dostawcę kolczyków dla zwierząt. Rolnicy będą mogli teraz zamawiać je bezpośrednio u producenta. Znakowanie zwierząt jest obowiązkiem rolnika.

- Nie maja problemów, nabywają kolczyki maja kolczykownice w terenie i albo każdy indywidualnie na własnym gospodarstwie sobie zakłada lub ewentualnie jeden drugiemu pomaga - stwierdził Czesław Chodakowski, wójt gminy Nowa Sucha.

Zdaniem Agencji jest tylko jeden problem. - Nie są to przypadki pojedyncze, że rolnicy odstępują sobie nawzajem kolczyki. Jest to postępowanie bardzo negatywne nieprawidłowe - uważa Hieronim Czerwieniec z ARiMR. Numery umieszczone na kolczykach są związane z określonym producentem i odstępowanie ich sąsiadowi zakłóca cały system.

Aby kolczyki dla nowych zwierząt zamówić trzeba, jak stwierdził Hieronim Czerwieniec z ARiMR, - Po pierwsze rolnik powinien złożyć wniosek o wydanie puli numerów dla zwierząt znakowanych indywidualnie. To jest dla bydła owiec i kóz. Dla świń taka pula numerów nie jest wymagana gdyż świnie znakowane są indywidualnie numerem stada.

Po otrzymaniu numerów rolnik może kupić kolczyki u dostawcy lub za pośrednictwem powiatowego biura Agencji. Ich ceny będą zależeć od wielkości zamówienia. Należy także liczyć się z dodatkowym kosztem zakupu kolczykownicy.

Na razie tylko jedna firma produkująca kolczyki została wpisana na listę dostawców. Agencja spodziewa się, że będzie ich jeszcze kilka.


POWIĄZANE

14 października w Warszawie hodowcy z całej Polski spotkają się z ekspertami, ab...

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy maj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę