Advertisement

Kolczyki dla krów jeszcze darmowe

25 sierpnia 2004

Dla krów do końca tego roku kolczyki będą jeszcze darmowe, dla świń owiec i kóz trzeba za nie płacić. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała już pierwszego prywatnego dostawcę kolczyków dla zwierząt. Rolnicy będą mogli teraz zamawiać je bezpośrednio u producenta. Znakowanie zwierząt jest obowiązkiem rolnika.

- Nie maja problemów, nabywają kolczyki maja kolczykownice w terenie i albo każdy indywidualnie na własnym gospodarstwie sobie zakłada lub ewentualnie jeden drugiemu pomaga - stwierdził Czesław Chodakowski, wójt gminy Nowa Sucha.

Zdaniem Agencji jest tylko jeden problem. - Nie są to przypadki pojedyncze, że rolnicy odstępują sobie nawzajem kolczyki. Jest to postępowanie bardzo negatywne nieprawidłowe - uważa Hieronim Czerwieniec z ARiMR. Numery umieszczone na kolczykach są związane z określonym producentem i odstępowanie ich sąsiadowi zakłóca cały system.

Aby kolczyki dla nowych zwierząt zamówić trzeba, jak stwierdził Hieronim Czerwieniec z ARiMR, - Po pierwsze rolnik powinien złożyć wniosek o wydanie puli numerów dla zwierząt znakowanych indywidualnie. To jest dla bydła owiec i kóz. Dla świń taka pula numerów nie jest wymagana gdyż świnie znakowane są indywidualnie numerem stada.

Po otrzymaniu numerów rolnik może kupić kolczyki u dostawcy lub za pośrednictwem powiatowego biura Agencji. Ich ceny będą zależeć od wielkości zamówienia. Należy także liczyć się z dodatkowym kosztem zakupu kolczykownicy.

Na razie tylko jedna firma produkująca kolczyki została wpisana na listę dostawców. Agencja spodziewa się, że będzie ich jeszcze kilka.


POWIĄZANE

Biebrzański Park Narodowy chce wydzierżawić rolnikom prawie 600 hektarów łąk, by...

Krowy rasy simentalskiej hodowane w Stadninie Koni „Pępowo" od 2007 roku odnoszą...

Polska wystąpiła na spotkaniu ministrów ds. europejskich z wnioskiem o przedstaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę