Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Konferencja prasowa wicepremiera Andrzeja Leppera

12 marca 2007
Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, że resort rolnictwa pracuje nad rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi sytuacji na rynku trzody chlewnej.
W konferencji brali również udział Jan Biegniewski – prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”, Witold Choiński – prezes zarządu Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa „Polskie Mięso”, Zbigniew Nowak – prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Roman Kotowicz – członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Władysław Serafin – prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Roman Wierzbicki – przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

„Sytuacja nie jest już tragiczna, ale bez rozwiązań systemowych nie można mówić o rozwiązaniu problemu rynku trzody chlewnej” – powiedział szef resortu rolnictwa.
Wicepremier Andrzej Lepper zwrócił uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest poszukiwanie nowych rynków zbytu i w tym kontekście odniósł się do problemu choroby Aujeszkyego. Podkreślił, że bez wprowadzenia systemu, który zagwarantuje, że Polska, a na początek chociażby tylko poszczególne regiony nie będą uznane za wolne od tej choroby, trudno mówić o rozwoju eksportu.

Szef resortu rolnictwa poinformował także, że jest już wstępny projekt wieloletniej umowy kontraktacyjnej, a do końca miesiąca przybierze ona ostateczny kształt.

Kolejnym zagadnieniem, które przedstawił wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper była sprawa systemu oceny mięsa, który to system powinien być niezależny od przetwórców i producentów. Oceną powinien się zajmować niezależny podmiot, nie związany z żadną ze stron, podobnie, jak ma to miejsce w innych krajach. Szef resortu rolnictwa zwrócił na to uwagę, bowiem na słuszność takiego rozwiązania wskazują doświadczenia innych państw, jak chociażby Francji i Niemiec. W krajach tych miały miejsce wizyty studyjne zespołu zajmującego się rynkiem trzody chlewnej. Wicepremier Andrzej Lepper poinformował, że za takim systemem opowiadają się również przedstawiciele zakładów przetwórczych.

Szef resortu rolnictwa zakomunikował, że powstał zespół ds. cen trzody chlewnej. Ideą jest cotygodniowe podawanie tzw. ceny sugerowanej, czy też rekomendowanej. Cena ma być podawana na stronach internetowych MRiRW, ARR, Izb Rolniczych, związków zawodowych. Wicepremier Andrzej Lepper chciałby, aby ta informacja mogłaby być podawana także w programach rolnych Polskiego Radia i Telewizji.

Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper, podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował również o wcześniejszym spotkaniu przedstawicieli rolniczych związków zawodowych z premierem Jarosławem Kaczyński, który zapewnił swoich gości, iż kwestia dotycząca biopaliw zostanie rozstrzygnięta na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów w tym tygodniu

POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę