dnikukurydzy_210818

Konieczny jest niezależny system oceny płodów

24 września 2008
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej otrzymuje liczne sygnały od producentów rolnych województwa warmińsko-mazurskiego o pilnej potrzebie podjęcia prac legislacyjnych w zakresie stworzenia systemu niezależnej oceny płodów rolnych i mięsa (wołowego i wieprzowego).
Zdaniem samorządu rolniczego, obecnie prowadzona ocena nie daje pełnej gwarancji niezależnej oceny zdawanych przez rolników produktów. W większości podmioty lub jednostki oceniające są w pewnym, większym lub mniejszym, stopniu zależne od podmiotu skupującego oceniany towar.
-Utworzenie, niezależnych od przetwórców, podmiotów oceniających np. mleko, zboże, czy mięso uniemożliwiłoby ewentualne spekulacje cenowe na rynku płodów rolnych. Ponadto należy podkreślić, że w znacznej liczbie krajów Unii Europejskiej od wielu lat jest stosowany instrument niezależnej od przetwórców oceny i podczas tworzenia polskiego systemu należałoby się oprzeć na dobrych, sprawdzonych już wzorach stosowanych m.in. we Francji – mówi  Jan Reichel, wiceprezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej.POWIĄZANE

Zniesienie ograniczeń w eksporcie polskiej wieprzowiny do Stanów Zjednoczonych t...

Parlament Europejski zaakceptował w czwartek nowe regulacje dotyczące ograniczan...

Stany Zjednoczone obecnie analizują przedstawione przez polskie służby weterynar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę