Korekcja racic

19 czerwca 2002

Ważnym zabiegiem związanym z pielęgnacją bydła jest systematyczna kontrola przyrostu rogu racicowego. Zaniedbanie pielęgnacji racic prowadzi do kulawizn, zniekształceń kości i stawów.

Warto pamiętać, że miesięczny przyrost rogu racicznego wynosi 3 mm. Zatem u cieląt należy przeglądać racice i ewentualnie przycinać je co miesiąc. Pierwsza korekcję racic przeprowadza się już w wieku 6-9 miesięcy. Jeżeli krowy utrzymywane są tylko w pomieszczeniach, to korekcję racic przeprowadza się 2 razy do roku: na wiosnę i na jesień. Wiosną na 6 tygodni przed sezonem pastwiskowym koryguje się racice, żeby róg raciczny miał czas nieznacznie odrosnąć i utworzyć odpowiednio grubą warstwę ochronną.
Na częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych ma wpływ rodzaj stanowisk inwentarskich. W oborach wolnostanowiskowych, gdzie korytarze i stanowiska wykonane są z betonu, zwierzęta dość intensywnie ścierają racice. Natomiast w oborach uwięziowych, gdzie stanowiska są wyłożone ściółką lub mata gumową, ścieranie rogu racicznego prawie w ogóle nie występuje.

Korekcję racic wykonuje się w poskromie, który służy do unieruchomienia zwierzęcia. Do przycinania racic służy specjalny zestaw narzędzi sprzedawany przez Centrowet. W handlu są też dostępne typowe mechaniczne szlifierki ułatwiające usunięcie wyrośniętego rogu.
Używając specjalnego zestawu narzędzi, korekcję racic należy przeprowadzić w następujący sposób :

  • nożem kopytowym usunąć warstwę kruchego rogu z brzegów nośnych racicy,
  • kleszczami racicowymi obciąć część racicy od strony podeszwowej,
  • nożem kopytowym wystrugać część podeszwy przylegającą do szpary międzyracicznej,
  • tarnikiem wyrównać krawędź podeszwy,
  • skrócić raciczkę.

Przy korekcji racic należy zadbać o to, aby były one równej długości. Prawidłowe ukształtowanie racic zapobiega stanom chorobowym, obniżce produkcji, stresom i bólom.

Źródło : Fragment artykułu Anny Marii Szymańskiej pt. :Zabiegi pielęgnacyjne u bydła" opublikowanego w nr 1/2000 "Poradnika Gospodarskiego"

POWIĄZANE

9 sierpnia 2019 r. została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o systemie handl...

700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracown...

Spółka zależna Lactalis do Brasil ogłosiła zakończenie procesu przejmowania spół...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę