Krowy utrzymają konie arabskie

22 sierpnia 2003

Hodowla krów mlecznych ma zapewnić równowagę ekonomiczną państwowej spółce Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, znaną w świecie z hodowli czystej krwi arabów.

Krowy rasy holsztynofryzyjskiej przyjechały do Janowa z Holandii. Docelowo będzie ich ponad 300, na razie stado liczy 256 okazów. Wyposażenie do produkcji mleka dostarczyła szwedzka firma DeLaval. Komputer steruje całą aparaturą. Można powiedzieć, że sam doi krowy – mówi z dumą Zdzisław Matyja, kierownik gospodarstwa rolnego stadniny. Zakupiono też za granicą wóz paszowy, sieczkarnię. 

Mleczarstwo jest dochodowe i ma przyszłość, sądzą inicjatorzy przedsięwzięcia. 
Wygaszamy hodowlę trzody chlewnej jako nieopłacalną. Z krów spodziewamy się dwustutysięcznego obrotu miesięcznie. Pasza dużo kosztuje, ale mamy łąki, uprawiamy kukurydzę i zboża, więc będzie taniej – przewiduje kierownik. 

Odbiorcą mleka jest radzyński Spomlek. Dobrym, w ocenie pracowników, bo należycie i regularnie płaci. To znaczy, że są pieniądze na wypłaty, a to dla nas najważniejsze – mówią ludzie porządkujący stanowiska, dostarczający pożywienie, czyszczący mechaniczne dojarki. Co prawda, nowych miejsc pracy nie przybyło w stadninie, ale utrzymane będą istniejące.
Hodowcy zamierzają pobić rekord UE. Tam krowy średnio dostarczają po 7,5 tysiąca litrów mleka rocznie, w Janowie już po 7,7 tys. 

W planach jest przekroczenie 8 tysięcy, co będzie możliwe przy tak nowoczesnych warunkach.


POWIĄZANE

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...

Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerzyła restrykcje impor...

W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 24.11.2020 r. w sprawie uruchomienia działań i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę