Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Mniejsze zbiory pasz dla bydła

8 sierpnia 2003

To co nadrobiliśmy w produkcji mleka na początku roku, teraz tracimy - a wszystko dlatego, że jest za sucho i za gorąco. W tym roku zbiory pasz dla bydła mogą być o 1/3 mniejsze niż zwykle. Najbardziej ucierpiały Wielkopolska, Mazowsze, woj. łódzkie a ostatnio także Podlasie, czyli rejony w których mleka produkuje się najwięcej.

Niestety w Programie SAPARD nie znalazł się zapis, umożliwiający zakup ze środków pomocowych urządzeń nawadniających. A nawadnianie łąk i pastwisk, w odróżnieniu np. od zbóż, zdaniem specjalistów byłoby opłacalne. Skutek jest taki, że teraz potrzebne są kredyty na zakup pasz. Na południu kraju, gdzie gospodarstwa mają zaledwie po kilka sztuk bydła, gospodarze chętnie pozbywają się krów. Ale coraz trudniej je sprzedać. W kolejce trzeba czekać 2-3 miesiące. 
 
Na rynku żywca wołowego już od wielu miesięcy bez zmian. Mała jest podaż ale i popyt minimalny. Ceny młodego bydła są bardzo zbliżone do tuczników. Za jałówki zakłady płacą poniżej 3 zł. Dużo krów przywożą rolnicy na targowiska. O kupca bardzo trudno. Najwyższe ceny są w woj. podlaskim.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę