Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Niechciane mączki

7 listopada 2007
Zakłady utylizacyjne zaczynają mieć problemy z nadmierną ilością mączek mięsno-kostnych składowaną w magazynach. Wszystko przez polskie przepisy prawne, które utrudniają ich sprzedaż na cele energetyczne. W większości krajów Unii, takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem od lat.

Problemy z mączkami rozpoczęły się wraz z wprowadzeniem przez Komisję Europejską zakazu ich stosowania w produkcji pasz. Obecnie, przepisy unijne zezwalają jedynie na stosowanie mączek w roli polepszacza gleby. Nie dotyczy to jednak tak zwanej kategorii pierwszej – a więc odpadów powstałych po utylizacji bydła. Ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się tą drogą BSE. Jedynym dozwolonym w Unii sposobem pozbycia się takich mączek jest ich spalenie. Na Zachodzie chętnie robią to cementownie i elektrociepłownie. W Polsce spalać mączek póki co nikt nie chce.

Artur Mazurek AMK Mikołów: - Każdy proces spalania musi być uznany i zalegalizowany w służbach środowiskowych, kiedyś nazywało się to w służbach ochrony środowiska, w związku z tym każdy z tych procesów musi być udokumentowany określoną decyzją administracyjną.

Wejście w życie korzystniejszych dla branży przepisów blokuje Ministerstwo Środowiska.

- Będzie to oznaczało, że zapasy tych mączek będą rosły, to są koszty magazynowania, także koszty utylizacji znowu mogą wzrosnąć - Tomasz Kurciński Związek Pracodawców Przemysłu Utylizacyjnego.

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, zalegających mączek mięsno-kostnych jest już blisko 20 tysięcy ton. To dwa razy więcej niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę