CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

O sytuacji na rynku trzody chlewnej

4 maja 2007
Jak informuje resort rolnictwa w marcu br. nastąpiło ożywienie popytu i wzrost cen trzody chlewnej, następnie od kwietnia ceny zaczęły spadać. Według ekspertów Agencji Rynku Rolnego tendencja wzrostowa cen zacznie się w II kwartale 2007 r. na skutek spadku tendencji wzrostowej produkcji.

Od momentu rozpoczęcia się spadku cen trzody, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  podejmowało szereg działań na forum UE mających na celu przeciwdziałanie tej sytuacji. Działania te nie przyniosły oczekiwanych efektów, m.in. nie zostały otwarte wschodnie rynki zbytu.
Zgodnie z postanowieniem Rady Ministrów, Agencja Rezerw Materiałowych dokonała zakupu 23 tys. ton półtusz na rezerwy państwowe.
Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego w celu uregulowania rynku mięsa wieprzowego potrzebna jest stabilizacja i zbilansowanie produkcji roślinnej, zagospodarowanie nadwyżki zbóż i uruchomienie produkcji alternatywnej.

Natomiast zdaniem posłów – członków Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  zbyt dużo było obietnic uregulowania rynku i poprawy opłacalności produkcji. Sytuacji nie poprawią umowy kontraktacyjne, których wzór przygotowano w MRiRW, ani też powołanie Komisji cenowej, która prognozuje ceny na następny tydzień, gdyż prognozy te nie będą brane pod uwagę przez kupujących.POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy maj...

Rząd stara się w jak największym stopniu pomóc rolnikom, którzy ponoszą straty w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę