aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O zmianę sposobu przyznawania płatności zwierzęcej

15 kwietnia 2008
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę  otrzymuje zmianę sposobu przyznawania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tzw. płatności zwierzęcej.
Obecnie przyjęte  bowiem zasady uprawniają do ubiegania się o uzyskanie płatności uzupełniającej do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych osoby, które w okresie referencyjnym (01.04.2005-31.03.2006) były posiadaczami bydła lub owiec, kóz, koni i które w tym okresie były wpisane lub zostały zgłoszone przez tego rolnika do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych, lub do rejestru koniowatych, o których mowa w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz we wniosku o przyznanie płatności w roku 2006 zadeklarowały trwałe użytki zielone, które zostały zakwalifikowane do płatności bezpośredniej.

- Niestety o rozpoczęciu i trwaniu okresu referencyjnego nie byli poinformowani producenci rolni, którzy są bezpośrednimi beneficjentami tego programu. W konsekwencji osoby, które posiadały ww. zwierzęta tylko w okresie referencyjnym i teraz nie posiadają już tych zwierząt, nadal są uprawnione do ubiegania się o przedmiotową płatność. Powoduje to swego rodzaju fikcję w zakresie spełnienia celu pobierania płatności zwierzęcej, która miała trafić bezpośrednio do producentów rolnych posiadających zwierzęta oraz trwałe użytki zielone. Problem z uzyskaniem płatności zwierzęcej mają także młodzi rolnicy, przejmujący gospodarstwa rolnego od swoich wstępnych oraz spadkobiercy-małżonkowie w przypadku, gdy gospodarstwo było zapisane wcześniej tylko na jednego z nich
W związku z tym  Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej proponuje wprowadzenie zmian w wymogach określonych przez ARiMR, poprzez coroczne określanie uprawnienia do otrzymywania płatności zwierzęcej na podstawie ewidencji prowadzonej przez ARiMR poprzedzającej rok, w którym rolnik ubiegałby się o płatność, a nie jak obecnie tylko na podstawie deklaracji rolnika z okresu referencyjnego. – mówi Zbigniew Ziejewski, prezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej.

 


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę