Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Od 2008 r. informacje do ARiMR o zwierzętach hodowlanych przez internet

4 października 2006

Od 1 stycznia 2008 r. o wszystkich zmianach dotyczących zwierząt hodowlanych będzie można informować Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) za pośrednictwem internetu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który we wtorek przyjął rząd.

Projekt nowelizacji zmienia zasady przyjmowania przez ARiMR (która prowadzi rejestry zwierząt) wniosków od rolników dotyczących zwierząt gospodarskich oraz określa sposób informowania Agencji o zdarzeniach dotyczących tych zwierząt, np. zmiany właściciela, oznakowania.

Jak wyjaśnia w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu Centrum Informacyjne Rządu, zgłoszenia przyjmowane będą w formie pisemnej, na formularzach udostępnianych w oddziałach Agencji. Od 1 stycznia 2008 r. o wszystkich zmianach dotyczących zwierząt będzie można informować drogą elektroniczną. Formularz wniosku będzie umieszczony na stronie internetowej ARiMR.

Obowiązek informowania o zdarzeniach dotyczących zwierząt, będzie obejmował zarówno sprzedających, jak i kupujących. Ma to ułatwić i przyspieszyć proces aktualizacji danych w Centralnej Bazie Danych.

Projekt noweli określa też podmioty uprawnione do wydawania paszportów dla koni. Będą je mogły wydawać np. związki hodowców, które samodzielnie zadecydują o wzorze paszportu. Paszport ma uwzględniać specyficzne potrzeby poszczególnych ras i typów użytkowych koni oraz spełniać wymogi UE. Dotychczas określanie wzorów tych dokumentów należało do ministra rolnictwa. Koszty wydania dokumentu będzie ponosił właściciel zwierzęcia.

Według projektu nowelizacji, powiatowi lekarze weterynarii będą mogli wyznaczać lekarzy weterynarii do przeprowadzania kontroli oznakowania i rejestracji zwierząt. Jest to zgodne z wymaganiami KE, która nakazuje obowiązkową kontrolę 10 proc. gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła. Resort rolnictwa szacuje, że łączny koszt identyfikacji i rejestracji bydła, owiec i kóz wyniesie 4 mlná157,7 tys. zł.

Jak wyjaśnia CIR, projekt noweli został opracowany w związku z licznymi sygnałami, jakie napływały do Ministerstwa Rolnictwa od właścicieli zwierząt, którzy domagali się doprecyzowania niektórych przepisów.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę