aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PiS: Rząd nie ma planu poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny

16 kwietnia 2008
Rząd nie ma planu uzdrowienia sytuacji na rynku trzody chlewnej, a nieopłacalna produkcja zmusza rolników do ograniczania stad - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Jacek Bogucki (PiS).

Poseł przypomniał, że sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła odpowiedź resortu rolnictwa na dezyderat wystosowany do premiera. Komisja prosiła w nim rząd o skuteczne działania na rynku trzody chlewnej, a ministerstwo - zdaniem posłów PiS - ograniczyło się do zaprezentowania aktualnej sytuacji na tym rynku.

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela (PiS), brak konkretnych działań rządu prowadzi do likwidacji wielu hodowli i bankructwa części producentów. Jego zdaniem, w krótkim czasie można spodziewać się napływu dużej ilości mięsa z innych państw, co spowoduje wzrost cen w sklepach.

W opinii posłów PiS, otwarcie rynku ukraińskiego, które resort rolnictwa uważa za swój sukces, nie jest zasługą obecnego rządu, a wynika z problemów jakie mają Ukraińcy z zaopatrzeniem w mięso.

W ramach bezcłowego kontyngentu polskie firmy będą mogły wywieźć na tamten rynek do 25 tys. ton mięsa czerwonego miesięcznie. Wcześniej sprzedaż polskiego mięsa na Ukrainę był niemożliwy z powodu zaporowych ceł.

W opinii posłów PiS, do wznowienia handlu przyczynił się prezydent Lech Kaczyński. Jak powiedział Bogucki, "zasługi prezydenta dostrzegają nawet przedstawiciele rządzącej koalicji".

Henryk Kowalczyk (PiS) zaznaczył, że koalicja rządząca powinna wycofać się z zapisów, jakie znalazły się w ustawie o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi głównie o przepis, w którym wiceprezesów Agencji ma mianować minister rolnictwa bez konsultacji z prezesem.

Sprzeciw posłów PiS budzi także zapisana w ustawie możliwość powoływania przez prezesa ARiMR na funkcje kierownicze w Agencji (np. na dyrektorów oddziałów i ich zastępców) pracowników średniego szczebla. Kowalczyk argumentował, że ta regulacja prawna narusza prawa pracownicze, gdyż umożliwia także szybkie odwoływanie pracownika bez podania przyczyn.

Ustawa o ARiMR została uchwalona pod koniec marca przez Sejm i obecnie pracuje nad nią Senat.

Kowalczyk przyznał w rozmowie z PAP, że rząd skorzystał z projektu ustawy o ARiMR przygotowanego przez PiS, ale - jak zapewnił poseł - nie było w tym projekcie zapisów o powoływaniu pracowników Agencji.
 

POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę