Polska nie wykorzystuje możliwości eksportu mięsa

22 czerwca 2006

Duże możliwości eksportowe branży mięsnej nie zostały w ostatnich dwóch latach wykorzystane. Dotyczy to głównie przetworów mięsnych - uważa prezes rady nadzorczej Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa" Polskie Mięso" Marek Sadkowski.

W środę odbyła się konferencja zorganizowana przez dwutygodnik AgroTredy, poświęcona możliwościom eksportu polskich produktów mięsnych.

Jak zaznaczył Sadkowski, z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej pojawiła się nadzieja na duży eksport wieprzowiny (Polska jest 4. producentem w Europie), ale okazało się , że "lokomotywą" eksportu stało się mięso wołowe, którego w Polsce jest mniej.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, wartość eksportu wieprzowiny wzrosła w 2005 r. do 857 mln euro wobec 452 mln euro w 2003 r, zaś udział UE w imporcie polskiego mięsa wzrósł z 43 do 76 proc.

Eksperci Instytutu podkreślają, sprzedaży polskiego mięsa i jego przetworów na unijnym rynku sprzyjają niższe ceny naszych produktów.

W opinii Sadkowskiego, aby eksportować duże ilości wyrobów mięsnych, trzeba mieć duże środki na promocję i reklamę. W Polsce produkcja mięsa jest rozproszona, działa ok. 3 tys. zakładów. Unia wymaga zaś dostaw dużych, jednolitych partii produktów, którymi polscy producenci nie dysponują.

Sadkowski podkreślił, że konieczna jest promocja eksportu mięsa. Obecnie Związek "Polskie Mięso" lobbuje za tym, by powstał w tym celu specjalny fundusz, finansowany z odpisów od ubitych sztuk zwierząt - koszty ponosiłby zatem przemysł przetwórczy.

Jak zaznaczył wiceminister rolnictwa Marek Zagórski, resort rolnictwa nie jest przeciwny utworzeniu funduszu promocji mięsa, ale pomysł musi być poddany pod konsultacje w środowisku producentów i przetwórców.

Zagórski poinformował, że ministerstwo przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego, który umożliwiałby tworzenie podobnych funduszy. Prace nad nowymi przepisami zostaną zakończone w lipcu i projekt trafi do konsultacji społecznych. We wrześniu projekt zostanie przekazany do Sejmu.


POWIĄZANE

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przy cichym zezwoleniu ministra ro...

Będą zmiany we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajn...

Rolnicy związani z OPZZ RI opuścili w środę posiedzenie komisji. Zarzucali resor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę