aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Postaw na króliki

15 stycznia 2004

Hodowla królików jest szansą dla małych gospodarstw rolnych. Z trzech krajowych ubojni, które zdobyły certyfikat na eksport, dwie znajdują się w regionie podkarpackim: w Rymanowie i Dębicy. Jednak te przetwórnie muszą sprowadzać żywiec z innych części kraju i rywalizować o dostawców.

W Unii Europejskiej mięso królicze jest poszukiwane, bo konsumenci uważają je za zdrowsze od wołowiny czy wieprzowiny. - Wcześniej barierą dla eksportu były tanie króliki z Chin. Gdy Zachód przestał je sprowadzać, otworzyły się przed nami spore możliwości. Eksportujemy królicze tuszki do Niemiec, Francji, Szwajcarii. Zgłaszają się Austriacy i Anglicy zainteresowani naszą produkcją - mówi Wojciech Szopa, prezes zarządu Gminnej Spółdzielni w Rymanowie, do której należy ubojnia.
Zakład przetwarza rocznie około 300 ton króliczego żywca. Mógłby przerabiać drugie tyle, ale brakuje zwierząt do uboju. Firma deklaruje, że skupi każdą liczbę i płaci od ręki. Niestety, dostawców musi szukać w okolicach Chełma, Lublina, Zamościa, a nawet Łodzi. Rolnicy podkarpaccy boją się inwestować w króliki, bo hodowla jest ryzykowna ze względu na dużą podatność tych zwierząt na choroby.
- Hodowla jest trudna, ale zapewnia "szybkie pieniądze". Zwierzęta do uboju nadają się już po 3 miesiącach. Już 200 matek daje gwarancję opłacalności hodowli. To szansa dla małych, 1-2 hektarowych gospodarstw - mówi prezes Szopa.

Królicze mięso to rarytas. W Polsce kilogram kosztuje 18 zł, Francuzi płacą 100 zł (25 euro). Dla porównania, w skupie za kilogram żywca wieprzowego płaci się ok. 4 zł.

Zachodni rynek jest jednak wymagający. Produkcja w Rymanowie odbywa się w sterylnych warunkach. Spółdzielnia zainwestowała 500 tys. zł w dostosowanie ubojni do wymagań UE i wprowadzenie systemu jakości HCCAP. Przetwarza także mięso dla Gerbera.


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę