Potrzeba interwencji?

22 listopada 2007
Oficjalna procedura rozpoczęta. W Komisji Europejskiej leży już wniosek o przeprowadzenie interwencyjnego skupu wieprzowiny. Do podjęcia decyzji jest jeszcze daleko, ale już teraz sens takiego przedsięwzięcia podważają rolnicy oraz przetwórcy mięsa.

Wniosek o jednorazowy skup nadwyżek mięsa złożyły na ostatnim posiedzeniu komitetu zarządzającego ds. rynku wieprzowiny trzy państwa Francja, Węgry oraz Polska. Do tej pory we Wspólnocie takiego mechanizmu obrony rolniczych dochodów nie stosowano. Pytanie czy jest sens przeprowadzać taką rewolucję. Tym bardziej, że skuteczność takich działań wątpią sami rolnicy.

Sławomir Izdebski, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych – „Najlepszym rozwiązaniem na pewno nie będzie skup interwencyjny, bo skupy interwencyjne w Polsce już były.”

Zdaniem analityków rynku kupno i zmagazynowanie nadwyżek nie rozwiąże sytuacji. Interwencja miałaby sens tylko wtedy, gdyby półtusze z unijną subwencją sprzedać za granicę.

Witold Choiński, „Polskie Mięso” – „Szybszym zdecydowanie rozwiązaniem byłyby dopłaty do eksportu.”

Złożenie wniosku w komitecie zarządzającym to dopiero początek długiej procedury ewentualnego uruchomienia interwencji. Będą się temu sprzeciwiać najwięksi producenci wieprzowiny w Europie. Tam koszty produkcji są najniższe. Duńczycy tradycyjnie protestują przeciwko wszystkim formom ingerencji na rynku. Tak były także wtedy, gdy Bruksela zdecydowała się uruchomić dopłaty do przechowywania półtusz.

Tadeusz Blicharski, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” – „Duńczycy i Niemcy byli przeciwni wprowadzeniu tej regulacji, tego mechanizmu regulowania rynku, uważajc, ze rynek sam sobie musi z tym problemem poradzić i jest to forma oczyszczenia rynku ze słabszych producentów.”

Tymczasem od półtorej godziny trwa spotkanie Marka Sawickiego z rolnikami , na którym omawiane są plany nowego rządu wobec tragicznej sytuacji hodowców trzody chlewnej. Szczegóły w dzisiejszym programie.


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Nowe regulacje ujęte m.in. w Europejskim Zielonym Ładzie, związane z dobrostanem...

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” opublikowało listę najważ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę