Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Program i zasady zwalczania choroby Aujeszkyego

14 czerwca 2007
W piątek 15 czerwca o godzinie 10 w dużej Sali obrad Urzędu Miasta Łodzi Łódzki Wojewódzki Lekarzy Weterynarii Marek Adamczyk przy pomocy Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych organizuje konferencje  pod tytułem ,,Program i zasady zwalczania choroby Aujeszky’ego’’. W trakcie obrad przedstawione zostanie Program i zasady zwalczania choroby Aujeszky’ego oraz aspekty prawne zwalczania tej choroby. Przedstawione zostaną również doświadczenia niemieckie w zwalczaniu choroby Aujeszky’ego.

Bezpośrednim celem o Programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na terytorium RP na lata 2008-2013. jest uwolnienie pogłowia trzody chlewnej znajdującej się na terytorium RP od tej choroby.
Celem niemniej ważnym, a wynikającym z wdrożenia programu, jest poprawa sytuacji w zakresie handlu wewnątrz- wspólnotowego trzodą chlewną pochodzącą z Polski. Zgodnie z przepisami UE, żywe świnie wszystkich kategorii muszą spełniać podstawowy warunek, tj. pochodzić z państwa członkowskiego lub jego regionu, w którym prowadzony jest oficjalnie zatwierdzony program zwalczania choroby Aujeszky’ego, bądź pochodzić z państwa wolnego od tej choroby.
W Polsce w 2006 r. rozpoczęto realizację pilotażowego programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na obszarze województwa lubuskiego, (brak środków finansowych spowodował, że Polska nie mogła wprowadzić dotychczas w życie tego programu na terenie całego kraju).

Według prof. Zygmunta Pejsaka z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach w przypadku, gdy województwo lubuskie otrzyma status wolnego od tej choroby będzie mogło prowadzić handel z krajami UE, dodatkowo w przypadku kiedy rozpoczniemy realizację programu zwalczania choroby Aujeszky’ego na terenie Polski, będziemy mogli rozpocząć wymianę żywca wieprzowego z krajami w którym ten program także został uruchomiony.
Program ten został przyjęty uchwałą Rady Ministrów i w dniu 30 kwietnia 2007 r. przesłany do Komisji Europejskiej w celu zatwierdzenia i uzyskania współfinansowania jego realizacji. Po przyjęciu tego Programu i wdrożeniu do realizacji Polska wystąpi do KE o uzyskanie dodatkowych gwarancji poprzez wpisanie Polski do grupy państw prowadzących oficjalny program zwalczania tej jednostki chorobowej. Uzyskanie tego statusu nastąpić może dopiero, kiedy w Polsce rozpocznie się zwalczanie tej choroby w ramach programu.POWIĄZANE

Tylko do 21 grudnia producenci trzody chlewnej mogą składać wnioski o przyznanie...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda uczestniczył w dniach 15-16 grudn...

2020 rok dla sektora produkcji trzody chlewnej w Polsce okazał się gorzkim czase...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę