aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Protest w Opolu

31 stycznia 2008
Od czterech lat nie było tak niskich cen żywca wieprzowego. Na początku stycznia sprzedający tuczniki zaczęli dostawać cztery złote za kilogram żywca, po tygodniu cena spadła do trzech złotych. Rynek jest wyjątkowo rozchwiany – mówią rzeźnicy.

W punktach skupu żywca wieprzowego od rana panuje duży ruch. Wysoka cena zboża powoduje, że bardziej opłaca się sprzedać świnie niż karmić je drogimi paszami. Aby uchronić się przed bankructwem zniecierpliwieni hodowcy coraz częściej do uboju przeznaczają maciory

Urszula Konieczna, hodowca z Gogolina – „Na rynku żywca wieprzowego sytuacja jest katastrofalna. Z tą ceną co teraz jest, to nie da się ani przeżyć, ani pracować. Hodowcy dużo stad podstawowych likwidują i zmniejszają ilość macior, bo nie da się z tego żyć przy obecnej cenie tuczników.”

Jeszcze jesienią na Opolszczyźnie hodowanych było ponad milion 200 tysięcy sztuk tuczników. Dziś jest ich zdecydowanie mniej.

Hubert Kiwus, rolnik ze wsi Lędziny – „Tuczniki przejadają pieniądze z Agencji. Rolnicy dopłacają do tego pieniądze, które miały być na nawozy już są przeznaczone na drogie komponenty, zboża i rolnicy są w bardzo ciężkiej sytuacji.”

Dawid Golomb, rzeźnia w Szczedrzyku – „Rolnicy wysprzedają maciory i jest obawa, ze na początku sierpnia nie będzie świń. Już dzisiaj od rolników słyszymy, że mogą być braki i cena może wzrosnąć do ponad 5 złotych za kilogram żywca.”

W grudniu wzrosła sprzedaż mięsa, ale w przeciwieństwie do poprzednich lat cena przed Świętami żywca nie zmieniła się. Opolscy rzeźnicy sprzedają za to więcej drogich wyrobów. Są sygnały, że po odblokowaniu granic przez Rosję wzrośnie cena i popyt. Ale zanim polskie mięso trafi na tamten rynek potrzeba czasu. Dziś mięso eksportują tylko cztery zakłady. Analitycy prognozują, że już w pierwszym kwartale cena żywca wieprzowego powinna oscylować pomiędzy 3,40 a 3,60 zł za kilogram.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę