Pryszczyca -Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

7 sierpnia 2007
Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż w dniu 4 sierpnia 2007r. otrzymał informację o potwierdzeniu wystąpienia pryszczycy (FMD) w stadzie bydła w pobliżu miejscowości Guildford w hrabstwie Surrey na terytorium Wielkiej Brytanii. Chorobę stwierdzono w małym gospodarstwie, w skład którego wchodzą budynki farmy oraz dwa pastwiska. Obsada gospodarstwa liczy 64 sztuki bydła. W dniu 4 sierpnia 2007r. dokonano likwidacji 38 zakażonych sztuk bydła oraz zgodnie z obowiązującymi procedurami zlikwidowano zwierzęta w dwóch innych budynkach, należących do tego samego gospodarstwa. Wyniki badań otrzymane w dniu 5 sierpnia 2007r. potwierdziły chorobę u jednej ze sztuk znajdujących się w dwóch pozostałych budynkach gospodarstwa.

Ognisko choroby spowodowane przez wirus typu O, znajduje się w odległości 5 km od Wspólnotowego Laboratorium Referencyjnego położonego w miejscowości Pirbright. Władze weterynaryjne Wielkiej Brytanii wyznaczyły wokół ogniska choroby 3 km obszar zapowietrzony oraz obszar zagrożony pryszczycą w promieniu 10 km od gospodarstwa, w którym potwierdzono chorobę.
Od dnia 3 sierpnia 2007r. władze wprowadziły zakaz przemieszczania zwierząt
z gatunków wrażliwych na całym obszarze Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii i Szkocji).
Komisja Europejska opracowała już projekt decyzji w sprawie tymczasowych środków ochronnych w związku z wystąpieniem pryszczycy w Wielkiej Brytanii, która zostanie przyjęta w dniu dzisiejszym.

W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii w dniu 4 sierpnia 2007r. polecił podległym jednostkom Inspekcji Weterynaryjnej dokonanie przeglądu przesyłek surowego mięsa lub innych surowych produktów ze zwierząt z gatunków wrażliwych, pasz i materiałów paszowych dla zwierząt gospodarskich oraz żywych zwierząt z gatunków wrażliwych, które zostały wprowadzone na terytorium Polski w okresie ostatnich 21 dni.
Polecono także podjęcie współpracy z właściwymi organami Służb Celnych oraz Straży Granicznej w portach lotniczych w celu dokonania przeglądu urządzeń służących do zbierania żywności przewożonej przez podróżnych, która nie może być wprowadzana na terytorium UE, a także informowanie przez te służby wszystkich podróżnych przybywających rejsami z Anglii (z wyłączeniem Szkocji i Walii oraz Irlandii Płn.) o konieczności wyrzucania do odpowiednich pojemników żywności nie będącej w fabrycznie zamkniętych opakowaniach oraz w szczególności surowych lub półsurowych produktów spożywczych.


POWIĄZANE

Dnia 30 czerwca br. w Łodzi w OR KRUS odbyło się wręczenie nagród Laureatom X Og...

Codzienne życie mieszkańców obok dużych drapieżników może okazać się wymagające ...

Ogłoszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę