Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Przechowywanie mięsa uratuje sytuację?

30 października 2007
Od wczoraj przedsiębiorcy zainteresowani unijnymi dopłatami mogą składać wnioski o przechowywanie mięsa. To sposób na poprawę beznadziejnej sytuacji na rynku wieprzowiny. Rolnicy nie pozostawiają wątpliwości jeżeli nic się nie zmieni będą rezygnować z produkcji.

Ceny skupu trzody chlewnej lecą na łeb i na szyję. Trudno się dziwić, że rolnicy załamują ręce. Pomysłem na polepszenie sytuacji są dopłaty do prywatnego przechowalnictwa. Mają one zdjąć z rynku nadwyżkę półtusz i doprowadzić do wzrostu cen. Taką decyzję na wniosek Polski przy poparciu 17 innych państw Wspólnoty podjęła Komisja Europejska.

Wojciech Mojzesowicz – minister rolnictwa: - Ten problem występuje nie tylko w Polsce i najwyższy czas, żeby Unia Europejska się tym zajęła.

Istnieją jednak poważne wątpliwości czy uruchomiony przez Brukselę mechanizm przyniesie odczuwalne przez rolników efekty. Dużo zależy od tego jak wielu chętnych do składowania mięsa zgłosi się do Agencji Rynku Rolnego. A jeżeli nic się nie zmieni coraz więcej rolników będzie podejmować takie decyzje.

- Było 80 macior, a już zeszliśmy do 60-ciu bo opłacalność produkcji nie istnieje, trzeba po prostu dopłacać – mówi jeden z hodowców. Rolnicy coraz głośniej mówią także o rolniczych protestach. W Wielkopolsce część gospodarzy już oflagowała swoje domy.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę