Pszczelarskie hity z wosku

23 listopada 2004

I Świętokrzyskie Forum Pszczelarskie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

O tym, że miód leczy, nie trzeba długo przekonywać. Ale pszczelarze potrafią zaskoczyć. Podczas I Świętokrzyskiego Forum Pszczelarskiego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowali nowe wyroby z wosku: ogromne dinozaury, które odlewa się przez tydzień oraz figurki ludzi i zwierząt występujące w bożonarodzeniowej szopce.

Forum, które odbyło się w piątek, rozpoczęły wykłady o organizacji rynku produktów pszczelich w Unii Europejskiej, o wykorzystaniu miodu w kuchni i kosmetyce, wreszcie o wykorzystaniu miodu i produktów pszczelich w lecznictwie. - Była mowa m.in. o wymogach Unii Europejskiej. Szczególnie jeden z wymogów spędza sen z powiek naszym pszczelarzom - wszystkie naczynia stosowane przy produkcji miodu muszą być wykonane ze stali nierdzewnej. A to kosztuje.

Niektórzy z nas musieli skorzystać z pieniędzy unijnych, aby zakupić taki sprzęt - mówiła Janina Koza, dyrektor Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy. Wystawę odwiedziło ok. 600 osób. - U mnie najbardziej rozchwytywany był miód wrzosowy, bo ciężko go otrzymać - mówił Marek Kołodziej z Drożdżowa, jeden z wystawców, oferujący także figurki z szopki bożonarodzeniowej wykonane z wosku. Tuż obok niego swoje pokaźne dinozaury prezentował Edward Budzeń, mistrz pszczelarski z Bałtowa. - Takiego dinozaura muszę odlewać około tygodnia. Ale opłaca się, w Bałtowie w Parku Jurajskim miały wzięcie - mówił.


POWIĄZANE

Jak podała Krajowa Izba producentów Drobiu i Pasz, wg. Conflict Observatory, ame...

Więcej miejsca, niższe temperatury, krótsze podróże. Tak Zaleca EFSA (European F...

Niska podaż żywca wieprzowego. Koniec sezonu turystycznego w krajach Europy Połu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę