aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rotacyjny problem

21 listopada 2007
Czy w grudniu grozi nam jeszcze większe załamanie na rynku wieprzowiny? Niewykluczone, że tak. A wszystko za sprawą Agencji Rezerw Materiałowych, która właśnie postanowiła sprzedać część strategicznych rezerw mięsa.

Protestują nie tylko rolnicy, ale także zakłady mięsne. Tymczasem nowy rząd nabrał wody w usta i na razie sprawy nie komentuje.

O sprawie napisała wczorajsza „Gazeta Wyborcza”. Z jej informacji wynika, że zarządzająca strategicznymi rezerwami państwa Agencja Rezerw Materiałowych postanowiła sprzedać część zapasów mięsa. Prawdopodobnie chodzi o około 15 tysięcy ton wieprzowiny. Pismo w tej sprawie dostały między innymi zakłady mięsne w Łukowie, które przetrzymywały część państwowych zapasów. Ponieważ firma nie potrzebuje takiej ilości surowca decyzja może być tylko jedna.

Ryszard Smolarek prezes zakładów mięsnych w Łukowie: takich ilości półtusz na bieżąco, to potrzebuje przez 3 – 4 miesiące żeby zużyć. Więc nie będę je trzymać tylko rzucę na rynek i będę próbować sprzedawać. Uczynią to na pewno wszyscy, którzy dostali takie pismo z Agencji Rezerw Materiałowych. Ponieważ taka ilość półtusz nie jest potrzebna do bieżącej działalności.

Gorszego momentu na uwolnienie takiej ilości mięsa Agencja nie mogła sobie wybrać.

Witold Choiński – „Polskie Mięso”: nie jest to dobra informacja dla rolników i producentów, ponieważ ceny są już i tak bardzo niskie a mogłyby spaść jeszcze bardziej.

Taka sytuacja może tylko utwierdzić rolników, że najlepszą obecnie decyzją jest likwidacja stada. Odczujemy to wszyscy za kilka miesięcy gdy świń na rynku zabraknie, a ich ceny poszybują w górę.

Rolnik: na wiosnę, gdy tych świń nie będzie, musi sobie konsument zdawać sprawę, że sobie wszyscy sprowadzą z Niemiec i Dani a wtedy kilogram będzie kosztował 7 złotych.

Takiego wzrostu cen najbardziej obawiają się zakłady mięsne, które wyższych kosztów produkcji nie będą mogły w całości przerzucić na konsumentów. Dlatego postulują, aby nowe kierownictwo resortu gospodarki, które nadzoruje Agencję Rezerw Materiałowych nakazało jej wstrzymanie sprzedaży zapasów mięsa.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę