Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rząd: nowe zasady dotyczące kwot produkcji mleka

4 kwietnia 2007
Wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących zmiany zasad rozdysponowania krajowej rezerwy mleka, które mają zapobiegać możliwości przekraczania indywidualnych ilości przez rolników - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie, z projektu wynika, że zniesiony będzie minimalny limit przekroczenia posiadanej w poprzednim roku kwotowym ilości referencyjnej mleka, który upoważniał do ubiegania się o przyznanie dodatkowych ilości z krajowej rezerwy.

Określono również, że rezerwa krajowa będzie rozdysponowana pomiędzy producentów, którzy w poprzednim roku kwotowym przekroczyli, nie więcej niż o 30 proc., przyznane im ilości. Górny limit indywidualnej ilości przyznawanej z rezerwy krajowej nie będzie mógł przekroczyć 20 tys. kg. Zniesiona będzie także regionalizacja sprzedaży kwot mlecznych między producentami.

W projekcie nowelizacji rozszerzono katalog kar za naruszanie przepisów krajowych i wspólnotowych oraz zmieniono wysokość kar pieniężnych, uzależniając ich wysokość od rodzaju nieprawidłowości i podmiotu, który naruszy przepisy ustawy.

Wprowadzone przepisy mają umożliwić jednoznaczne wskazanie podmiotu podlegającego karze (tj. podmiotu skupującego, dostawcy hurtowego lub dostawcy bezpośredniego), a następnie ustalić rodzaj nieprawidłowości oraz adekwatną do tego karę pieniężną.

Decyzje administracyjne będzie wydawać właściwy miejscowo dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, a organem odwoławczym będzie prezes Agencji.

Nowe przepisy dotyczą również wprowadzenia dopłat ze środków krajowych na spożycie mleka w szkołach podstawowych. W 2007 r. przewidziano na ten cel 35 mln zł. Pieniądze będą rozdzielane przez Agencję Rynku Rolnego.

Środki te uzupełnią fundusze wspólnotowe przeznaczone na dopłaty do "szklanki mleka" dla uczniów. Według szacunków, pozwolą one rozszerzyć akcję dofinansowującą na ok. 6 tys. szkół i ok. 1 270 tys. uczniów. Dopłaty będą skierowane wyłącznie do uczniów szkół podstawowych.

CIR poinformował, że przepisy mają służyć zapewnieniu zgodności przepisów ustawy z 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych z przepisami Unii Europejskiej w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej.

Krajowa kwota mleczna dla Polski składa się z krajowej kwoty mlecznej dla dostawców hurtowych w wysokości 9 mld 141 mln kg oraz krajowej kwoty mlecznej dla dostawców bezpośrednich w wysokości 238 mln kg.

POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę