aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rządowy program zwalczania choroby Aujeszky’ego

6 czerwca 2007
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  rozpatrzyła informację o Programie zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na terytorium RP na lata 2008-2013. Bezpośrednim celem programu zwalczania choroby Aujeszky’ego jest uwolnienie pogłowia trzody chlewnej znajdującej się na terytorium RP od tej choroby.

Celem niemniej ważnym, a wynikającym z wdrożenia programu, jest poprawa sytuacji w zakresie handlu wewnątrz- wspólnotowego trzodą chlewną pochodzącą z Polski. Zgodnie z przepisami UE, żywe świnie wszystkich kategorii muszą spełniać podstawowy warunek, tj. pochodzić z państwa członkowskiego lub jego regionu, w którym prowadzony jest oficjalnie zatwierdzony program zwalczania choroby Aujeszky’ego, bądź pochodzić z państwa wolnego od tej choroby.
W Polsce w 2006 r. rozpoczęto realizację pilotażowego programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na obszarze województwa lubuskiego, (brak środków finansowych spowodował, że Polska nie mogła wprowadzić dotychczas w życie tego programu na terenie całego kraju).
Program ten został przyjęty uchwałą Rady Ministrów i w dniu 30 kwietnia 2007 r. przesłany do Komisji Europejskiej w celu zatwierdzenia i uzyskania współfinansowania jego realizacji. Po przyjęciu tego Programu i wdrożeniu do realizacji Polska wystąpi do KE o uzyskanie dodatkowych gwarancji poprzez wpisanie Polski do grupy państw prowadzących oficjalny program zwalczania tej jednostki chorobowej. Uzyskanie tego statusu nastąpić może dopiero, kiedy w Polsce rozpocznie się zwalczanie tej choroby w ramach programu.
POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę