aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rządowy program zwalczania choroby Aujeszky’ego

6 czerwca 2007
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  rozpatrzyła informację o Programie zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na terytorium RP na lata 2008-2013. Bezpośrednim celem programu zwalczania choroby Aujeszky’ego jest uwolnienie pogłowia trzody chlewnej znajdującej się na terytorium RP od tej choroby.

Celem niemniej ważnym, a wynikającym z wdrożenia programu, jest poprawa sytuacji w zakresie handlu wewnątrz- wspólnotowego trzodą chlewną pochodzącą z Polski. Zgodnie z przepisami UE, żywe świnie wszystkich kategorii muszą spełniać podstawowy warunek, tj. pochodzić z państwa członkowskiego lub jego regionu, w którym prowadzony jest oficjalnie zatwierdzony program zwalczania choroby Aujeszky’ego, bądź pochodzić z państwa wolnego od tej choroby.
W Polsce w 2006 r. rozpoczęto realizację pilotażowego programu zwalczania choroby Aujeszky’ego u świń na obszarze województwa lubuskiego, (brak środków finansowych spowodował, że Polska nie mogła wprowadzić dotychczas w życie tego programu na terenie całego kraju).
Program ten został przyjęty uchwałą Rady Ministrów i w dniu 30 kwietnia 2007 r. przesłany do Komisji Europejskiej w celu zatwierdzenia i uzyskania współfinansowania jego realizacji. Po przyjęciu tego Programu i wdrożeniu do realizacji Polska wystąpi do KE o uzyskanie dodatkowych gwarancji poprzez wpisanie Polski do grupy państw prowadzących oficjalny program zwalczania tej jednostki chorobowej. Uzyskanie tego statusu nastąpić może dopiero, kiedy w Polsce rozpocznie się zwalczanie tej choroby w ramach programu.
POWIĄZANE

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a tak...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę