A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Skup to za mało?

2 marca 2007
Mimo uruchomienia skupu interwencyjnego żywca wieprzowego, produkcja jest wciąż nie opłacalna. Dlaczego? Winnych zdaniem resortu rolnictwa jest wielu: resort gospodarki, zakłady mięsne, a co najciekawsze także sami rolnicy.

Obietnice były takie. Rząd uruchamia skup półtusz wieprzowych przeznaczonych na zwiększenie naszych zapasów strategicznych na wypadek wojny. W ten sposób z rynku miało zniknąć 80 tysięcy ton mięsa. Ceny świń w skupie miały automatycznie pójść w górę. Tyle teorii. Praktyka jest taka, że do tej pory skupiono zaledwie 10 tysięcy ton mięsa, a rolnicy tylko nieznacznie odczuli wzrost cen skupu. Zdaniem Samoobrony winę za to ponosi resort gospodarki, który nadzoruje -prowadzącą interwencję - Agencję Rezerw Materiałowych.

Janusz Maksymiuk poseł Samoobrony - Zdjęcie górki to jest kwestia tygodnia - dwóch. Nie może być tak, że 80 tysięcy ton będzie się zdejmowało miesiąc — dwa bo usypie się nową górę

Resort gospodarki odpiera te zarzuty i twierdzi, że nie ma żadnych opóźnień. Agencja Rezerw Materiałowych musi bowiem organizować przetargi a to wymaga czasu. Jutro rusza kolejna tym razem trzynasto tysięczna transza skupu. Na interwencje zagwarantowano też odpowiednie środki. Obecnie to prawie 200 milionów złotych. Pojawił się jednak inny problem. Trzynaście firm, które prowadzi skup sygnalizuje, że będzie miało problem z kupnem odpowiednich ilości mięsa. Świnie są tak tanie, że rolnicy nie palą się z ich sprzedażą.

Jan Krzysztof Ardanowski – wiceminister rolnictwa – Z jednej strony mamy przekonanie rolników o nadwyżce wieprzowiny, a z drugiej strony te 11 firm mają problemy ze skupem tuczników.

Także same firmy mięsne nie chętnie wchodzą w interwencje, gdyż powoduje ona niewielkie, ale jednak zawsze, podwyżki cen skupu. - Wiele firm mówi, że ten skup psuje im rynek. – dodaje Ardanowski.

Tymczasem sytuacja na rynku wciąż nie napawa optymizmem. Średnie ceny skupu żywca wieprzowego z połowy lutego wyniosły 3 złote i 30 grosze. To zaledwie 1 grosz więcej niż w poprzednich tygodniach.POWIĄZANE

W swoim najnowszym komunikacie Zwiazek Zawodowy Rolnikow "KORONA" zwraca uwagę n...

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus 8 maja 2023 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę