FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Starania o interwencję Brukseli

19 lutego 2008
Oprócz spraw związanych z rynkiem mleka unijni ministrowie jeszcze dzisiaj mają się zająć problemem nie mniej ważnym nie tylko dla polskich rolników. Katastrofalna sytuacja producentów trzody chlewnej wymaga pogłębienia interwencji na rynku – postulują unijne organizacje rolnicze.    

Przez ostatnie dwa lata polskie postulaty interwencji na rynku wieprzowiny nie spotykały się ze zrozumieniem Brukseli. Powód odmowy zawsze był taki sam te „problemy nie występują w innych krajach Unii”. Teraz sytuacja się zmieniła. Kryzys dotknął większość państw Wspólnoty.

Komisja Europejska wprowadziła najpierw dopłaty do prywatnego przechowalnictwa potem subwencje eksportowe. Niestety to nie wiele zmieniło. Ceny skupu wciąż są niskie. Unijne organizacje rolnicze skupione w COPA-COGECA zaapelowały podczas piątkowych obrad, aby zwiększyć zakres interwencji.

Marian Sikora – FBZPR: my domagamy się dwóch rzeczy. Dopłat do eksportu, bo tylko przez wysłanie półtusz na rynki trzecie uregulujemy rynek, oraz zgody na skup interwencyjny na potrzeby rezerw.

Takie podejście popierają największe kraje Wspólnoty, które również cierpią z powodu niskich cen skupu trzody chlewnej.

Andrzej Babuchowski – Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE: Polska jak i inne kraje unijne, takie jak Francja i Niemcy, domagają się rozszerzenia interwencji na rynek unijny i rozszerzenia dopłat do eksportu.

Największe szanse na realizację na postulat zwiększenia dopłat do eksportu. Szansę na interwencyjny skup są raczej niewielkie, gdyż we Wspólnocie takich mechanizmów obrony dochód rolników nie stosuje się.


POWIĄZANE

14 października w Warszawie hodowcy z całej Polski spotkają się z ekspertami, ab...

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy maj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę