Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Świnie będą rosły

3 grudnia 2015
Ceny wieprzowiny mogą w najbliższym czasie znacznie wzrosnąć ocenia Rada Gospodarki Żywnościowej. Mimo to zdaniem ekspertów rolnicy wciąż muszą myśleć o lepszej organizacji, która zabezpieczy ich przed cyklicznymi spadkami i wzrostami na rynku trzody chlewnej.

W połowie maja żywiec kosztował średnio 3,80 złotych za kilogram. Rok temu o tej porze ceny były niższe o ponad 10%. Nadpodaż surowca, która ciągnęła w dół ceny powoli kończy się. W zeszłym roku w Polsce było 17 milionów sztuk świń, w tym o 1,5 miliona mniej. Ceny będą więc szły w górę.

Cykliczność produkcji i dochodów rolników jest charakterystyczna dla hodowli trzody chlewnej w całej Unii Europejskiej. Ale tylko w Polsce rolnicy tak dotkliwie odczuwają świńskie górki i dołki.

Zygmunt Pejsak, Państwowy Instytut Weterynaryjny: problem jest w tym, że w Polsce producentów trzody chlewnej jest 3-krotnie więcej niż w unijnej 15-stce kiedyś i nasi producenci są niezwykle rozproszeni.

Przez ostatnie 9 lat w Polsce powstało zaledwie 13 grup producentów trzody chlewnej, które połączyły siły prawie 3 tysięcy rolników. Tymczasem w kraju hodowlą świń zajmuje się grubo ponad pół miliona rolników.

Andrzej Pawelczak, Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: z całym szacunkiem dla małego rolnika, on sam pozostawiony sobie, nie jest w stanie być eksporterem do Japonii i zdziałać wiele, żeby jego produkty mogły być eksportowane do Japonii.

Próby tzw. integracji pionowej podejmują od lat największe zakłady mięsne w kraju. Zamiast zakładać ogromne wielkoprzemysłowe fermy trzody chlewnej, jako źródło surowca, współpracują oni z tysiącami rolników, którzy odchowują prosięta w zamian za pomoc hodowlaną.

Ale to nie wystarczy. Po pierwsze integracją pionową nie zajmują się wszyscy przedsiębiorcy z branży mięsnej. A po drugie najważniejsza jest integracja pozioma, czyli inicjatywa wychodząca od samych rolników. Tymczasem z tym wciąż jest nie najlepiej.


POWIĄZANE

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wobec licznych wnios...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posie...

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na IV Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę